Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Siyaset korkaklara göre bir iş değildir'

Giriş Tarihi: 8.4.2013

"Siyasetçi korkarsa, Başbakan, bakan, milletvekili, bürokrat korkarsa, o ülke ileriye doğru tek adım atamaz" diyen Erdoğan, statükoya yaslanmak yerine reform yapmayı seçtiklerini söyledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜMSİAD) 5'inci olağan genel kurulunda çözüm süreci ile ilgili olarak kendilerine ağır eleştirilerde bulunan MHP ve CHP'ye yüklenerek "Siyaset korkaklara göre bir iş değildir. Siyasetçi korkarsa, başbakan, bakan, milletvekili, bürokrat korkarsa, o ülke ileriye doğru tek adım atamaz" hatırlatması yaptı. Erdoğan, şunları kaydetti:
2002 sonunda iktidara geldik. Hangi reforma el attıysak, ülke bölünüyor dediler. Siyaset, tıpkı işadamlığı gibi, korkaklara göre bir iş asla değildir. Siyasetçi korkarsa, Başbakan, bakan, milletvekili, bürokrat korkarsa, o ülke ileriye doğru tek bir adım atamaz. Koltuğunda tir tir titreyen, her reform karşısında 'Türkiye bölünüyor, parçalanıyor, dağılıyor' diye feryat figan ağlayan bir siyasetçinin ülkeye hiç bir faydası yoktur.
Çözüm Süreci adını verdiğimiz yeni bir süreci başlattık. Yasal dairede, meşru çerçevede, milletin değerleriyle örtüşen bir çizgide terör meselesini çözmek ve Türkiye'nin ayağındaki o ağır prangayı söküp atmak istiyoruz. Şu anda süreç kararlılıkla, en önemlisi de büyük bir umutla devam ediyor.
Perşembe akşamı akil insanlar adını verdiğimiz heyetle, 4.5 saatlik bir toplantı gerçekleştirdik. Hemen ertesi gün, MHP Genel Başkanı çıktı, zehir zemberek bir yazılı açıklama yaptı ve hem bize, hem o heyete, ağıza alınmayacak ifadelerle hakaretler yağdırdı. Yetmedi. MHP'nin bir milletvekili çıktı, o heyetteki bir arkadaşımızın etnik kökeni üzerinden aleni faşizm sergiledi. Susuyor olmamız sabrımızdandır ama, sabrın da bir sınırı vardır. MHP Genel Başkanını edebe davet ediyorum. Bütün başarısızlığına rağmen o genel başkanlık koltuğunda oturuyor olabilirsin sayın Bahçeli. Ama mesele genel başkan olabilmek değil, mesele edeb, adab sahibi olabilmek. Devlet Bahçeli ve onun muavini Kemal Kılıçdaroğlu'nun o 63 isme, o 'Akil İnsanlar' heyetine söz söyleyecek ne birikimi, ne kapasitesi, ne de kalibresi vardır.
Az önce Hasan kardeşim (TÜMSİAD Genel Başkanı Hasan Sert) bu üç dönemin gözden geçirilmesini söyledi. Başkanlık sistemini desteklediklerini söyledi. Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Fakat niçin bu 3 dönem olayını tüzüğümüze koyduk. Birileri makama oturduğu zaman kalkmayı bilmiyorlar. Arkadan çok daha kalifikasyonu yüksek nesiller geliyor. Biz büyükler babalar olarak bizleri aşacak nesiller yetiştiremiyorsak yazıklar olsun. Muhalefet başkanlığı niye istemiyor. Çünkü bunların çıkaracakları adayların başkan olma ihtimalini görmedikleri için bunu söylüyorlar. Peki ne var bu başkanlık sisteminde. Az önce söylediğimiz gibi bürokratik oligarşi dedik ya onun belini başkanlık sistemi çok rahat kırar.

BALDIRAN ZEHRİ

TÜMSİAD Başkanı Hasan Sert de çözüm sürecine destek verdiklerini belirterek, şunları söyledi: "Bu süreçte hiçbir çıkarımız olmadan canla başla çalışacağız. Bu süreçte arkanıza bakıp 'keşke bize birileri güç verseydi' derseniz gölgenizin bitmediği yerde bizi yanınızda göreceksiniz. Eğer bir baldıran zehri içilecekse onu size tek başınıza içirtmeyiz."

Faslı bakana 3 çocuk uyarısı
Erdoğan, toplantıya katılan Fas Ulaştırma Bakanı Aziz Rabbah'a 3 çocuk yapılması tavsiyesinde bulundu. "Bizim nüfus artış hızımızın kesinlikle yüzde 2'nin üzerinde olması gerekiyor. Eğer 2'de filan kalır, daha aşağı düşersek 2040 yılı bizim için tehlikedir" diyen Erdoğan, Rabbah'a da "Sizler de aynı şekilde çoğalınız ha!" diye seslendi. Erdoğan bu yoğunluğuna rağmen akşam da 2 nikâh törenine katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Siyaset korkaklara göre bir iş değildir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN