'Bu ne hırs bu ne tamah'

Giriş Tarihi: 9.4.2013

, İstanbul'daki BM Orman Forumu'nda vicdanlara seslendi: Bu acımasız rekabet, bu hırs, bu tamah böyle sürerse, çocuklarımıza bırakacağımız bir dünya kalmayacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 10. Orman Forumu'nda insanlık dersi verdi. Küresel vicdana seslenen Erdoğan "Eğer, üzerimize giydiğimiz elbise, Bangladeş'te 5 yaşındaki bir çocuğun umutlarıyla dokunduysa bunu derinlemesine sorgulamak ve çareler üretmek zorundayız" dedi. 8-19 Nisan'da, 197 ülkenin katılımı ile yapılacak BM'nin en önemli zirvelerinden Orman Forumu'nun 10'uncusu 'ın da katıldığı törenle başladı. Foruma BM Orman Forumu Başkanı Mario Ruales Carranza, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile çok sayıda ülkenin başbakanı ve bakanları katıldı. Erdoğan açılış konuşmasında küresel vicdana vurgu yaptı ve şu mesajları verdi:
İnsanları doyurmak için, iş ve ekmek sahibi yapmak için, sanayi bölgelerinin, tarım alanlarının, şehirlerin hızla büyüdüğüne şahit oluyoruz. Bu hızlı büyüme karşısında, denizlerimiz kirleniyor, akarsularımız, göllerimiz kuruyor, ormanlarımız tehdit altına giriyor ve ekosistem maalesef hızla bozuluyor. Daha da vahimi, bölgeler, ülkeler, halklar, hatta fertler arasında imkanlar, fırsatlar bakımından çok derin uçurumlar oluşuyor.
Küresel vicdana en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir çağda yaşıyoruz.
Biz sadece gövde taşıyan, gövdesinin üzerinde kafa, o kafanın içinde beyin taşıyan fizyolojik varlıklar değiliz. Biz, kalp taşıyoruz, ruh taşıyoruz, vicdan taşıyoruz. Eğer, üzerimize giydiğimiz elbise, Bangladeş'te 5 yaşındaki bir çocuğun umutlarıyla dokunduysa, aracımıza koyduğumuz benzin Libya'da bir masumun kanıyla karıştıysa, çocuklarımıza verdiğimiz çikolata, Afrika'nın nehirlerine zehir kattıysa, üzerimize giydiğimiz palto, bir hayvan türünün yok olmasına sebep olduysa, evimizdeki mobilya yağmur ormanlarını yağmaladıysa, bu döngüden, böyle bir küreselleşmeden, böyle bir ticaretten rahatsız olmak, bunu derinlemesine sorgulamak ve çareler üretmek zorundayız.
Büyüme ve kalkınma dediğimiz süreç böyle devam ederse, ortada yaşanabilir bir dünya kalmayacak. Bu acımasız rekabet, bu hırs, bu tamah böyle devam ederse, çocuklarımıza bırakacağımız bir dünya var olmayacak. Çok bilinen bir Kızılderili sözünü burada bir kez daha tekrar etmekte fayda görüyorum. 'Bütün ağaçlar kesildiğinde, bütün hayvanlar avlandığında, bütün sular kirlendiğinde, hava solunamaz hale geldiğinde, işte o zaman paranın yenilebilir bir şey olmadığını anlayacaksınız'

İLK KEZ BAŞKA BİR ŞEHİRDE
9 yıldır BM Genel Merkezi'nin bulunduğu New York'ta düzenlenen forum, bu yıl ilk kez başka bir yerde gerçekleşiyor. Forumun yapıldığı İstanbul Kongre Vadisi BM toprağı ilan edildi ve güvenliği BM polisi sağladı. Erdoğan toplantı sonrası Madagaskar Başbakanı Ömer Berizy ile görüştü.

'BÖYLE BİR TOPLANTIYI KAÇIRAMAZDIM'
Konuşması sırasında sesi zaman zaman çatallaşan Erdoğan "Herhalde biraz soğuk algınlığım da var" diyerek şöyle konuştu: "Ama böyle önemli bir toplantıyı ihmal edemezdim. Böyle de olsa bu toplantıya katılacağım dedim."

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bu ne hırs bu ne tamah'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN