Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meclis'te tansiyon yükseldi

TBMM Genel Kurulu'nda, terör sorununun çözümüne yönelik sürecin değerlendirilmesine ilişkin Meclis Araştırma komisyonu kurulmasına dair önerge kabul edildi.

Giriş Tarihi: 9.4.2013 19:39 Güncelleme Tarihi: 9.4.2013 22:04
AK Parti, komisyon teklifi ile CHP'nin önerisini birleştirmek istedi. Ancak, CHP'den sert tepki geldi. MHP ise hile yapıldığını iddia etti.

Meclis 'te bu sefer araştırma komisyonu tartışması tansiyonu yükseltti.

MHP 'li Oktay Vural: "Bu külliyen yalandır. Teröre çözüm değil. İmralı'da Oslo'da yaptığınız mutabakatı kabul içindir. Burada araştırma söz konusu değildi. "

"Tutanaklara geçti…Tutanaklara geçmesi için değil. Yok böyle bir şey. Ne yapalım.. Elma armut birbirine karıştırılamaz…"

AK Parti çözüm sürecini izlemek için Meclis'te kurmak istediği araştırma komisyonu ile CHP 'nin teklifini birleştirmek istedi. CHP'nin cevabı "Hayır" oldu. Grup Başkanvekili Muharrem İnce "Biz imzamızı çektik" dedi.

CHP'li Muharrem İnce: "İmzaları çektik. Önergemiz düştü. Sırıtarak imza attılar önergemizin altına... Böyle bir gelenek yok…"

"Bu ahlak dışı, etiğe aykırı, anayasa aykırı her şeye aykırı…"

"Biz nasıl çözülür diyoruz. AKP nasıl destek veririz diyor. Bizi neden alet ediyorsun… "

Komisyon kurulmasına toptan karşı çıkan MHP "AK Parti hile yapıyor" dedi.

Mehmet Şandır: "Sayın başkan bir hile ile karşı karşıyayız. Muhtemelen bugüne kadar görülmemiş bir hile…"

AK Parti ise "Bir usulsüzlük yok" deyip komisyon teklifinin arkasında durdu. Ancak Grup Başkanvekili Mahir Ünal son sözünde "Sürçü lisan" etti.

Mahir Ünal: "Bizim önerimiz tüzüğe aykırıdır. Özür diliyorum. "Sürç-ü Lisan" ettim uygundur…"

Ahmet Aydın: "Eğer CHP'nin verdiği önergeye imza atıyorsak bu ne kadar ciddi olduğumuzun göstergesidir."

Meclis Başkanvekili Sadık Yakut'un usul tartışması açma önerisi ise CHP ve MHP'den kabul görmedi.

Muharrem İnce: "Emir kulları suçuna ortak etmek için gitmiş imza atmış. İstemiyorum sizinle beraber olmak. Çekin bizim önerimizi. Düştü önerimiz…"

Mehmet Şandır: "Burada bir hile var. onun için bunu gündeme alamazsınız…"

Tansiyonun yükselmesi üzerine Sadık Yakut grup başkanvekilleri ile görüşmek için ara verdi. Ancak aradan sonra da tartışmalar devam etti. CHP ve MHP'li üyelerin başkanlık kürsüsüne yürümesi üzerine oturuma yeniden ara verildi.

''İstemiyorum, önergeme imza atma''

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de daha önce verdikleri önerge ile AK Parti'nin önergesinin, birbiriyle alakasız konular olduğunu ileri sürdü.

CHP'nin, ''Bu sorun nasıl çözülür'', AK Parti'nin ise ''Bu sürece nasıl destek veririz?'' dediğini ifade eden İnce, onayları alınmadan, bu iki önergenin nasıl birleştirildiğini sordu. AK Parti'nin önergesinin Anayasa'ya aykırı, CHP'nin ise aykırı olmadığını savunan İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Meclis tarihinde bir ilk oluyor, AKP milletvekilleri gidiyor CHP önergesine imza atıyor. Bu ahlak, etik dışı olay, İçtüzüğe, Anayasa'ya, ahlaka, etiğe, her şeye aykırı. Bu doğru bir şey değil. Bu şekilde, bu görüşme yapılamaz. 10 milletvekilimiz imzasını çekti. Emir kulları gitmiş önergeye imza atıyor. İstemiyorum, önergeme imza atma, seninle beraber olmak, seninle anılmak istemiyorum. Bizim önergemizi çekin. Bu önerge düştü.''

''Önerimiz anayasa ve içtüzüğe uygun''

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Genel Kurul'da, ruh hallerine göre görüşmeler yapmadıklarını dile getirdi. İçtüzük ve anayasanın ilgili maddesinin son derece açık olduğunu vurgulayan Ünal, İçtüzük, teamüllere aykırı bir durumun bulunmadığını, anayasanın 98 ve İçtüzüğün 104 ve 105. maddelerine uygun verildiğini belirtti.

Ünal, benzer araştırma önergelerinin, bu yöndeki tekliflerin birleştirilmesi yönünde tekliflerinin, en doğal hakları olduğunu vurguladı. Tanrıkulu'nun imzasıyla verilen araştırma önergesinin, gerekçesi itibariyle son derece açık olduğunu ifade eden Ünal, İçtüzük'te milletvekillerinin, uygun gördükleri önergelere imza vermesini engelleyen düzenleme bulunmadığını vurguladı. Ünal, 21 AK Parti'li milletvekilinin CHP'li Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşları tarafından verilen Meclis araştırma önergesine imza koymasına ilişkin, '''Arkadaşlarımız da bu düzenlemeye imzalarını koymuşlardır.

Grup önerisi olarak bunların birleştirilmesini talep ettik. Danışma Kurulu toplansaydı, Meclis Başkanı başkanlığında görüşülür, ortak sonuca varılırdı. Toplanmadığı için grup önerisini, Genel Kurul'a getirdik. Grup önerimiz, anayasa ve İçtüzüğe uygundur'' diye konuştu. MHP'li Oktay Vural'ın, ''Yalanla siyaset yapılmaz'' demesi üzerine Ünal, ''Bağırarak da siyaset yapılmaz'' karşılığını verdi. Tartışmaların uzaması üzerine TBMM Başkanvekili Sadık Yakut birleşime ara vererek, grup başkanvekillerini toplantıya çağırdı. Toplantının ardından da Genel Kurul'da tartışmalar devam etti.

Kılıçdaroğlu'ndan tepki

Meclis'te gazetecilerin, TBMM Genel Kurulu'ndaki önerge tartışmasına ilişkin sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendi önergeleri ile AK Parti'nin önergesi arasında fark olduğunu söyledi.

CHP'nin önergesinin araştırma önergesi, AK Parti'nin önergesinin ise ''TBMM'yi süreçle irtibatlandırma önergesi'' olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: ''Bizim önergemizi, kendi amaçları için kullanmak istiyorlar.

Kendilerinin görüşü var ve bu görüşten niye korkuyorlar? Bizim önergemiz, çok önceden verilen bir önerge. Dolayısıyla AKP, iki yüzlü politikasının tipik bir örneğini Genel Kurul'da gösterdi. İnsanda biraz utanma olur. Kendi önergeniz varsa, getirirsiniz o önergenizin arkasında durursunuz. Bizim önergemizi değiştirerek kendi amaçları için kullanmak istiyorlar. Şeytanca bir oyun.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclis'te tansiyon yükseldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN