Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okuldaki kavga tarlaya taştı

Giriş Tarihi: 9.4.2013 16:36 Güncelleme Tarihi: 9.4.2013 17:12

Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) dün karşıt görüşlü iki grup arasında çıkan olaylar nedeniyle yürüyüş yapmak isteyen bir gruba polis helikopterden biber gazı atarak müdahale etti.

Diyarbakır'da dün İlahiyat Fakültesi öğrencileri ile Eğitim Fakültesi öğrencileri arasında çıkan olayların ardından bugün Dicle Üniversitesi'nde Batman, Mardin, Elazığ, Şanlıurfa gibi illerden gelen takviye polislerin de yardımıyla üniversitede adeta etten duvar örüldü. İlahiyat Fakültesi öğrencileri kutlu doğum haftası nedeniyle kongre salonunda konferans düzenlerken, Eğitim Fakültesi öğrencileri ise yürüyüş yaparak kongre merkezi önünde açıklama yapmak istedi. Üniversitede bugün hiçbir yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirten Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Hançerli, megafonla öğrencilere uyarılar yaptı. Yapılan uyarılara rağmen bir grup öğrenci tarladan kongre merkezine doğru yürüyüşe geçince güvenlik güçleri bu kez helikopter desteği istedi. Çevik kuvvet polisleri tarafından tarlanın etrafı ablukaya alınırken, hem çevik kuvvet polisleri hem de helikopterden göstericilere biber gazı atıldı. Gösterici grup kongre merkezine yaklaştırılmazken, olayları yatıştırmak üzere BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt de üniversiteye geldi.

TUĞLUK ÖĞRENCİ GRUPLARI ARASINDA KALDI

Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde dün başlayan ve bugün de devam eden öğrenci grupları arasındaki kavga arasında kalan DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, kafasına isabet eden bir cisimden dolayı zor anlar yaşadı. Tuğluk çevresindekiler tarafından araca bindirilerek bölgeden uzaklaştırıldı.

Edinilen bilgiye göre, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle ilahiyat fakültesi öğrencileri tarafından düzenlenen konferans bildirileri dağıtımı sırasında bir grup solcu öğrenci ile yaşanan tartışma üniversitede öğrenciler arasında çatışmaya neden olmuştu. Polisin müdahale ederek sakinleştirdiği öğrenci grupları, bugün yeniden çatıştı. Sabah saatlerinden itibaren üniversite yerleşkesinde devam eden gerginlik polis ve BDP'li yetkililerin devreye girmesiyle sakinleştirilirken, her iki grup öğrenciyi ayrı ayrı taşımak üzere belediyeden bölgeye otobüs istendi. Öğrencilerin otobüslere bineceği sırada kavganın yeniden alevlenmesi ile gruplar yeniden taşlarla birbirine saldırdı. Saldırı sırasında DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk kafasına isabet eden bir cisimden dolayı zor anlar yaşadı. Tuğluk, çevresindekiler tarafından araca bindirilerek bölgeden uzaklaştırıldı. Tuğluk'un sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Aysel Tuğluk ile birlikte olan BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, herhangi bir yaralanma olmadığını söyledi. Zümrüt, öğrenciler arasında kaldıklarını ve zor anlar yaşadıklarını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okuldaki kavga tarlaya taştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN