'Olaylar fezlekeden de vahim'

Giriş Tarihi: 9.4.2013
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Silivri'deki Ergenekon davasında mahkeme içinde ve dışında yaşanan olaylar nedeniyle CHP'yi suçlarken partinin Grup Başkanvekili Muharrem İnce'ye "Elebaşı" suçlamasında bulundu. Arınç, 2.5 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından olaylarla ilgili özetle şu değerlendirmeleri yaptı:
CHP'LİLER ÖN AYAK OLDU: CHP'li milletvekillerinin günler öncesinden hazırlık yaparak taşkınlıklara ön ayak olması, bir kısım kuruluşlara, derneklere, birtakım maksatları belli olan, Halkın Kurtuluş Partisi gibi, Türkiye Gençlik Birliği gibi, İşçi Partisi ile işbirliği yaparak mahkemeleri işlevsiz hale getirmek amaçlarına uygun hareket etmeleri dikkatimizden kaçmıyor.
İLK KEZ OLUYOR: Mahkemelerin basılması, hakimlerin tehdit edilmesi ilk defa vuku bulmaktadır.
FEZLEKELERDEN KORKUNÇ: Bazı milletvekilleri için fezlekeler tanzim edilmiş ve dokunulmazlıkların kaldırılması istenmişti. O fezlekelerdeki suçlamalara baktığınızda, Silivri'de görülen Ergenekon davasında meydana gelen olaylar kat be kat vahimdir, daha da korkunçtur. Yargı baskına uğramıştır.
İNCE'YE "ELEBAŞI" SUÇLAMASI: Özellikle Muharrem İnce'nin, adeta bir elebaşı gibi hareket etmek suretiyle 'Bu mahkemeler faşisttir. Bu mahkemeler Tayyip Erdoğan'ın mahkemeleridir' sözlerini bir kenara yazmamız gerekiyor. Aynı zamanda hakimlere ve savcılara hitaben, 'Bu yargıçlar, savcıların çocukları sokağa çıkamayacaklar. Bunu herkes böyle bilsin' ifadeleri mahkemede kayıtlar altına alınmış ve zabıt haline getirilmiş bulunmaktadır.
CHP'YE GÖTÜRÜSÜ OLACAK: Siyasi açıdan bunun CHP'ye bir götürüsü olacaktır, getirisi olmayacaktır. Arınç, İsrail'le 11 Nisan'da yapılacak tazminat görüşmesinin Başbakan Erdoğan'ın Orta Asya gezisi nedeniyle ertelendiğini bildirirken, çözüm süreciyle ilgili TBMM'de yasa çıkarılmayacağını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Olaylar fezlekeden de vahim'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN