Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silivri'de gazlı şehir suyu

Ergenekon davasını protesto eden göstericiler salona girmek isteyince polis ve jandarma müdahale etti. Sıkılan suda biber gazı olduğu iddia edildi

İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 67'si tutuklu 275 sanıklı Ergenekon davasının 282. duruşmasında içeriside dışarda da olaylar çıktı. 18 Mart'ta cumhuriyet savcısının mütalaasını verip 64 sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis istemesinin ardından yapılan ilk duruşmada, CHP ve İşçi Partisi'nin (İP) yanı sıra Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Gençlik Birliği ve Vardiya Bizde Platformu'nun organizasyonuyla binlerce insan Silivri Cezaevi önünde toplandı. Eylemciler güvenlik barikatlarını yıkıp duruşma salonuna ilerlemeye çalışınca polis ve jandarma biber gazı ve tazyikli su sıkarak müdahale etti. Ortalık bir anda savaş alanına döndü. Biber gazı duruşma salonunun olduğu binayada geldi. Tutuksuz sanık Abdullah Arapoğulları'nın 6 aylık bebeği Çınar da gazdan etkilendi. Çınar bebek arka tarafta gazdan etkilenmeyen odalara alındı. Bazı izleyiciler ise yemekhane bölümünden aldıkları dilimlenmiş limonları gözlerine sıktı. Müdahaleyle dağıtılan grup ise tekrar toplanıp sloganlar atarak protestolarını sürdürdü. Duruşma salonununda, tutuklu sanıklar salona girerken izleyiciler alkış tuttu. CHP milletvekili Mustafa Balbay, "Bu mütalaayı hep birlikte yırtacağız" dedi.

DURUŞMADA YER KAVGASI

Mahkeme başkanı Hasan Hüseyin Özese duruşma düzenini bozmamaları konusunda izleyicileri uyardı. CHP milletvekili Mahmut Tanal "Basın mensupları ve milletvekillerinin, daha önceki gibi müdahil avukatlar için ayrılan masalı bölümde oturmalarına izin verilsin" dedi. "Oturma şekli böyle olacak" diyen Özese, sanık avukatlarınn bulunduğu bölümün tamamen dolması nedeniyle, bir kısmının müdahil avukatlar için ayrılan bölüme geçmelerini istedi. Avukatlar, içeride boş yer varken bazı avukatlarla gazetecilerin salona alınmadığını söyledi. Özese de "Burası en büyük duruşma salonu. Yeterince izleyici alındı" diye yanıt verdi. Özese yoklama yaparken de milletvekilleri alkış, bağrış ve ayaklarını yere vurarak protesto etti. CHP'li Muharrem İnce, "40 milletvekili ayaktayken, burayı niye boş tutuyorsun" diyerek sıraları gösterdi. Ardından vekiller sloganlar atıp boş sıralara oturmak istedi ancak jandarmayı geçemedi. Özese, "duruşma salonu içinde ve dışındaki olayları göz önünde" bulundurarak duruşmayı 11 Nisan'a erteledi.

'ŞEHİR SUYU'NDA BİBER GAZI VAR
Silivri'de yaşanan olaylar sırasında polisin TOMA araçlarından eylemcilere sıktığı suyun içinde biber gazı olduğu iddia edildi. Emniyet yetkilileri TOMA'lardaki suya zaman zaman gaz katıldığını söyledi. İçişleri Bakanı Muammer Güler geçtiğimiz günlerde BDP milletvekili Sebahat Tuncel'in soru önergesine verdiği yanıtta, toplumsal olaylara müdahale araçlarında kullanılan suyun da normal şebeke suyu olup, içinde herhangi bir kimyasal madde bulunmadığını belirtmişti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silivri'de gazlı şehir suyu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN