Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sanığına iftira cezası

Giriş Tarihi: 10.4.2013 13:32 Güncelleme Tarihi: 10.4.2013 13:33

'''' davasının tutuklu sanığı Avukat Serdar Öztürk, ''bürosunda yapılan aramada ele geçirilen mermilerle gizli belgeleri koydukları'' iddiasıyla haklarında suç duyurusunda bulunduğu 2 kadına yönelik ''iftira'' suçunu işlediği gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık avukatları Demet Reçber ve Hüseyin Buzoğlu, şikayetçiler Aylin Atmaca ve Ayşegül Hüma Babuna'nın avukatları Ahmet Gündel ve Ayfer Bayar katıldı. '''' davasından tutuklu Öztürk ile şikayetçilerse duruşmada hazır bulunmadı.

Sanık avukatları, soruşturmanın genişletilmesine yönelik taleplerde bulundu.

Müşteki avukatlarından Gündel, sanığın, iftira suçunu her iki mağdura karşı işlediğini kaydederek, cezalandırılmasını talep etti.

Avukat Bayar da Öztürk'ün bulunduğu suç duyurularına işaret ederek, ''iftira suçunu alışkanlık haline getirdiğini'' savundu ve cezalandırılmasını istedi.

Hakim Avni Mis, dosya tekemmül ettiği gerekçesiyle soruşturmanın genişletilmesi taleplerini reddetti ve sanık avukatlarına esas hakkındaki savunmalarını sordu.

Avukat Reçber, müvekkilinin bürosunda bulunan belgede 4 bin 333 parmak izi tespit edildiğini ancak hiçbirinin müvekkiline ait olmadığını anlatarak, ''Müvekkilim, böyle bir olay karşısında suçsuz olduğunu kanıtlamak için savunma hakkını kullanmış, delillerin toplanmasını talep etmiştir'' dedi. Öztürk'ün bu çerçevede muhtelif tarihlerde suç duyurusunda bulunduğunu ifade eden Reçber, beraat talebinde bulundu.

Avukat Buzoğlu ise müvekkilinin, mağdurlar hakkındaki şikayetinin sebepsiz olmadığını kaydederek, Ergenekon soruşturması sırasında müvekkilinin bürosunda yapılan aramaları hatırlattı. Buzoğlu, ''Bu olaylar gündeme geldiğinde, katılanlar şahsım da dahil olmak üzere bu davada sanık veya vekil olan bütün avukatlar gezmişler ve kendi kimliklerini saklayarak bazı konuşmalar yapmışlardır. Kimliklerini sakladıkları, dosyaya beyanlarıyla girmiştir. Müvekkilimin katılanları itham veya iftira kastıyla hareket etmediği açık'' dedi.

Müvekkilinin ''gazi'' olduğunu bildiren Buzoğlu, Öztürk'ün TSK'dan ayrıldıktan sonra beylik silahını dahi iade ederken, bürosunda 300 tane özel mermi çıkmasının ve mermilerin yer aldığı kutuda parmak izinin bulunmamasının, savunmalarını desteklediğini söyledi ve beraat istedi.

Sanık avukatlarının müvekkilleri adına son sözlerini dinleyen Hakim Mis, Öztürk'ün, her bir mağdura yönelik iftira suçundan toplam 2 yıl hapis cezasına çarptırıldığını ancak cezanın ertelendiğini açıkladı.

Hakim Mis'in kararı açıklaması öncesinde müşteki avukatlarından Bayar, sanık avukatlarının doğru olmayan beyanlarda bulunduklarını kaydetti ve tekrar söz verilmesini istedi.

Ancak Hakim Mis, bu talebi dikkate almadı.

Kararın açıklanması sonrasında avukatlar Reçber ve Bayar arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Hakim Mis, bunun üzerine, ''Davayı yüz yıl savaşına çevirdiniz'' diyerek, tarafları uyardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergenekon sanığına iftira cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN