Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alman cezaevinde Neo-Nazi ağı çıktı

Giriş Tarihi: 11.4.2013

Almanya'da 1 hafta sonra görülmeye başlanacak Nazi cinayetleri davasından önce cezaevlerinde oluşturulmuş şifrelerle haberleşen Neo-Nazi ağı ortaya çıktı

Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresi davasının başlamasına bir hafta kala, ülkenin dört bir yanındaki hapishanelerde faaliyet gösteren gizli bir Neo-Nazi ağı ortaya çıktı. Hessen eyaletindeki bir hücrenin aranması sonucu ortaya çıkan örgütün, aşırı sağcı mahkûmlar ve ailelerine maddi destek sağlamayı amaçlayan ve Hitler'in doğum gününde kurulan bir hayır kuruluşu olduğu belirlendi. Şifreli mesajlar ve mektuplarla iletişim kuran örgütün, NSU üyeleriyle de temasa geçmeye çalıştıkları ifade edildi.

KABUL EDİLEBİLİR ÇÖZÜM...
Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ile duruşma öncesi biraraya geldi. Westerwelle "Bizim de isteğimiz (NSU davasını) yabancıların da yakından ve saydam bir şekilde takip etmeleri" dedi. Westerwelle, davaya Türk basın mensuplarının alınmaması konusunda "kabul edilebilir bir çözüm" bulunması çağrısı yaptı.

MÜNİH'TE SIKIYÖNETİM!
17 Nisan'da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülmeye başlanacak NSU davasından önce duruşmaların yapılacağı Nymphenburg Caddesi iki gün öncesinden trafiğe kapatılacak, çatılara keskin nişancı yerleştirilecek. Binada 4 gün önceden özel güvenlik önlemleri alınacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman cezaevinde Neo-Nazi ağı çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN