Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mayınlar temizlenip dağlar turizme açılacak

Giriş Tarihi: 11.4.2013

PKK'nın çekilmesinin ardından dağlarda mayın ve mühimmat temizliği yapılacak. Dağlar turizme açılacak, kayak yapılacak

Hükümetin teröre çözüm arayışıyla birlikte bölgede askeri, siyasi, ekonomik ve sosyal alanlarda art arda projeler hayata geçirili- yor. PKK'nın haziranda sınır dışına çekilmeye başlamasıyla birlikte Jandarma Genel Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ortak bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı seyyar birlikler ve jandarmalar, PKK'lıların güvenlik güçlerinin arazideki operasyon hareketi ve kabiliyetini engellemek maksadıyla yerleştirdiği mayın ve patlayıcıları araziden temizleyecek.

TEMİZLİK TİMLERİ

Teröristlerin arazilere döşediği basma ve çekme düzenekli topuk koparan mayınlar, uzaktan kumandalı el yapımı patlayıcılar, helikopterlerin muhtemel iniş noktalarına yerleştirilen Polonya ve İtalyan menşeili zırh delici anti tank ve anti personel mayınları, roket, havan, el bombası ve benzeri mühimmat artıklarının bölgedeki yeni hayata engel olacağı düşünülerek şimdiden planlama yapıldı. Planlamaya göre, 20'şer kişiden oluşan 'temizlik timleri'nin çalışması 2 yıl sürecek. Diyarbakır'da 15, Tunceli'de 5, Hakkâri ve çevresinde 10, Hatay'da 5 timi görev yapacak.

BAL ÜRETİLECEK

Timlerdeki bomba imha ekipleri, robotlar, sinyal bozucu aletler, eğitimli köpekler ve son teknoloji detektörler kullanacak. Temizlik işleminin ardından bölgeler, terörden önceki konumu ve özelliğine göre değerlendirilecek. Avcılık, hayvancılık, arıcılık ve turizm amaçlı kayak ve gezi turlarına bölge genelinde ağırlık verilecek.

İŞTE O DAĞLAR
Cudi Dağı :
Doğal mağaralar ve Nuh Peygamber'in türbesi ile Roma İmparatorluğu'na ait kalıntılar bulunuyor. Avcılık teşvik edilecek.
Gabar Dağı : Cudi'nin hemen karşısında. Eski yazıtlar, tarihi kalıntılar bulunuyor.
Herekol Dağı : Siirt'in Pervari ilçesinde. Yaylalarındaki binbir çeşit çiçek özü nedeniyle dünyaca ünlü balı ile tanınıyor.
Bagok Dağı : Mardin'in Nusaybin ilçesi kırsalında yer alan dağda doğal mağaralar, kilise ve ayin yapılan 1500'lü yıllara ait tapınaklar var.
Şera Fetin Dağları : Bingöl'de. Güneşin doğuşunun en iyi izlendiği yer. Bal ve doğal süt ürünleriyle tanınıyor. Göçerler hayvanlarıyla yerleşecek.
Sehi Ormanları
: Bitlis'te. Cevizi ve balıyla tanınıyor.
Tendürek Dağı : Ağrı kırsalında. Yerli ve yabancı dağcılar ve izciler kamp yapıyordu. Kayak için elverişli yapıya sahip.
Bırkleyn Mağaraları : Diyarbakır Lice'de. Doğal ve birbiriyle bağlantılı mağaralar turizme açılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mayınlar temizlenip dağlar turizme açılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN