Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ergenekon'da sürpriz talep

Ergenekon davasında Savcı Mehmet Ali Pekgüzel tutuklu sanıklar Fatma Cengiz, Mehmet Bülent Sarıkahya, Mehmet Zekeriya Öztürk, İbrahim Özcan, Oğuz Bulut ve Ulaş Özel'in tahliyesine karar verilmesini istedi.

Giriş Tarihi: 12.4.2013 16:56
Ergenekon davasında savcılık makamı tarafından sunulan esas hakkındaki mütalaaya karşı son savunmaların sunulmasından önce usule ilişkin talepler de yapıldı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasında savcılık makamının sunduğu esas hakkındaki mütalaanın 18 Mart 2013 tarihli duruşmada sunulmasının ardından son üç celsede sanıklar ve avukatları tarafından usule ilişkin talepler alındı. 8 Nisan 2013 tarihli oturumda, CHP'li milletvekillerinin protestosu nedeniyle taleplerin alınmasına geçilememişti.

Dün ve bugün yapılan duruşmalarda sanıklar ile avukatların usule ilişkin taleplerinin alınması tamamlandı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile kendi istekleriyle emekliye ayrılan eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve Kuvvet Komutanlarının tanık olarak istenmesini talep ettiklerini ancak taleplerinin reddedildiğini hatırlattı. Avukat Sezer, mütalaadaki aynı iddiaların devam etmesi nedeniyle ismi geçen üst düzey hükümet yetkililerinin tanık olarak dinlenmelerine ilişkin taleplerinde ısrarlı olduklarını dile getirdi.

Taleplerin alınmasının ardından da Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, taleplere ilişkin görüşlerini dile getirdi. Milletvekilleri ile basın mensuplarının avukatlara ayrılmış bölüme alınmadıkları için not alamadıkları ve bu nedenle aleniyetin ilkesinin sağlanmadığı iddiasının hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını belirten Pekgüzel, bu konuda bir karar verilmesine gerek olmadığını söyledi.

Savcı Pekgüzel, mütalaada belirttikleri ceza miktarı ve tutuklu kaldıkları sürelerinin dikkate alınarak tutuklu sanıklar Bülent Sarıkahya, Mehmet Zekeriya Öztürk, İbrahim Özcan, Fatma Cengiz, Oğuz Bulut ve Ulaş Özel hakkında tahliye kararı verilmesini talep ettiklerini söyledi. Taleplere ve savcılık mütalaasıyla ilgili ara karar verilmek üzere duruşmaya ara verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergenekon'da sürpriz talep
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN