SABAH'ın kazandığı zafer manşetlerde

Almanya'daki Neo-Nazi davasına Türk basınının alınmamasına karşı SABAH'ın açtığı davayı kazanmasını Alman basını manşetlerine taşıdı

Giriş Tarihi: 14.4.2013
Almanya'da gündem, SABAH Gazetesi'nin Anayasa Mahkemesi nezdinde kazandığı dava. Ülkenin en büyük televizyonları, en çok satan gazeteleri kararı "SABAH'ın hukuk zaferi" olarak niteledi. Bild, Frankfurter Allgemeine, Süddeutsche Zeitung, Frankfurter Rundschau gibi onlarca gazete, Der Spiegel, Focus ve Stern gibi dergiler ve yüzlerce internet sitesi, SABAH'ın tarihi NSU davası öncesinde tarihi bir karara imza attırdığına dikkat çekti.

'AKREDİTASYON YENİDEN'
Berlin'de Der Tagesspiegel'deki yorumlarda, Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nin süreci iyi idare edemediği ve sonunda bu kötü durumu yaşadığı yazıldı. Haberde, "Anayasa Mahkemesi Türk gazetesi SABAH'ın şikayetini haklı buldu. Şimdi akreditasyon kuralları farklı bir biçimde yeniden uygulanmak zorunda" denildi. Gazete SABAH Avrupa'nın Yazıişleri Müdürü İsmail Erel'in, "Anayasa Mahkemesi'nin kararı bizi rahatlattı. Bu karar, Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nin yanlış davrandığını gösterdi" sözlerine yer verdi. İşte Alman basınından bazı alıntılar:
Taz: SABAH'ın başarısı çok da sürpriz olmadı. Kurbanlarının çoğunun Türk olduğu davada Türk basınının olmaması, utanç verici olurdu.
Mitteldeutsche Zeitung:
Münih Mahkemesi beceriksiz davrandı. Hiçbir Türk gazeteciye yer ayrılmadı. Son anda Anayasa Mahkemesi'ne müracaat edip de başarılı olan Sabah Gazetesi'ne ne kadar teşekkür edilse azdır.
Die Welt: Türk basınına yer ayrılmaması üzerine sabrı taşan SABAH Anayasa Mahkemesi'ne gitti-ve haklı bulundu.
Berliner Zeitung: Bu karar, Türk gazeteleri için büyük bir başarı.
Neue Osnabrücker Zeitung: Ne kadar utanç verici. Türk basını, sabit yer alabilmek için Anayasa Mahkemesi'ne gitmek zorunda kaldı.
Die Zeit: Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi, daha dava başlamadan kendini rezil etti.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
SABAH'ın kazandığı zafer manşetlerde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN