Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bin 200 genç evlerine döndü

Emniyet, terörle mücadele kapsamında 22 bin aile ile görüştü. Anne babalar devreye girip çocuklarını ikna edince bir yılda bin 200 terörist Pişmanlık Yasası'ndan yararlanıp evlerine döndü

Giriş Tarihi: 15.4.2013
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün koordinesinde Terörle Mücadele şubelerine bağlı ekipler yavrularını terör örgütlerinin eline kaptıran ailelerin kapısını ellerinde baklavayla börekle tek tek çaldı. Terör örgütleri konusunda bilgilenidirilip uyarıldı. Görüşülen anne ve babaların yüzde 70'i polisle iş birliği yaptı. Anne ve babaların devreye girmesiyle 2012'de PKK ve DHKP-C terör örgütleri içinde yer alan bin 200 militan güvenlik güçlerine teslim oldu.

İKİ KAMPI KAPATTI
DHKP-C'nin eleman temin etmek amacıyla Samsun ve Mersin'de organize ettiği "gençlik" kampları da ailelerle görüşmeler sayesinde kapanmak zorunda kaldı. Polis, kampa katılan çocukların ailelerini tek tek ziyaret edip, etkinliğin örgütsel bir faaliyet olduğu konusunda uyardı. Anne babalar kamptaki çocuklarıyla temasa geçti. 120 genç anında kampları terk etti. Emniyet, PKK'nın yasadışı eylemlerine katılan, polise taş-molotof kokteyli atan, şehir yapılanması ya da kırsal alanda faaliyet gösteren militan ve sempatizanları terör örgütlerinden koparmayı başardı. Bilgilendirme ve önleme faaliyetleri kapsamında polis ekipleri 22 bin aile ile tek tek görüştü. Konferans, seminer, kültürel gezi gibi yöntemlerle 1.5 milyon kişi ile yüzyüze temas kurdu.

3 BİN 900 KİŞİ PİŞMAN OLDU
Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 221. maddesi etkin pişmanlığı düzenliyor. 1985"de çıkartılan ve "Örgüt üyesinin, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin, gönüllü olarak örgütten ayrıldığını ilgili makamlara bildirmesi halinde cezaya hükmolunmaz" denilen yasadan 27 yılda 3 bin 900 terörist faydalandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bin 200 genç evlerine döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN