Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KCK davasında 8 tahliye

Giriş Tarihi: 15.4.2013 19:01
Erzurum Cumhuriyet Savcılığı'nın hazırladığı iddianamede Doğubayazıt BDP İlçe Başkanı İsa Özer ve BDP'li Parti Meclis Üyesi Baran Umutkıran ile Meclis Üyelerinin de aralarında bulunduğu 8'i tutuklu 35 sanıklı KCK davasının üçüncü duruşmasında 8 kişinin 4. Yargı Paketi gerekçe göstererek tahliyelerine karar verildi.

KCK İDDİANEMESİNDEN

İddianamede, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile 21 Mart 2012 günü kutlanacak Nevruz Bayramı törenlerinde terör örgütünün propagandasına dönüştürülmesi ile ilgili kararların alındığına yer verilmişti. İddianamede, Doğubayazıt Belediyesi'ne KCK yerel yönetimler sorumlusu olan Gülizar Kalmış tarafından müdahale edildiğine ve15 Şubat PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanış süreci ile ilgili yapılan eyleme katılmayan belediye personeli hakkında rapor düzenleneceği, Doğubayazıt Belediyesi personelinin terör amaçlı şiddet eylemlerine katılan şahıslardan seçildiğinin tespit edildiği, esnaflara davetiye dağıtılarak para toplandığının tespit edildiği de yer almıştı.

TUTUKLU BDP İLÇE BAŞKANI, "AKİL İNSANLAR TOPLUMLA BULUŞUYOR"

Tutuklu Doğubayazıt BDP İlçe Başkanı İsa Özer, duruşmada, "Bizler yürüyen bu sürecin olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyoruz. Gezici bir KCK iddiası vardır. Partimizin ve siyasi yetkilileri birçok görüşmeler yapmaktadır. Akil insanlar gurubu ülkenin değişik yerlerinde toplumla buluşmakta, bizler bu süreçte yer alarak hükümetimizin başlatmış olduğu bu çapa içerisinde üzerime düşen görevi yapmak istiyoruz. Bu kapsamda yeni yasal düzenlemelerle tutuksuz yargılanmama karar verilmesini istiyorum" dedi.

TUTUKLU BDP İLÇE BAŞKANI İLE 8 KİŞİYE TAHLİYE

Mahkeme heyeti, 4. Yargı paketiyle değiştirilen yasal düzenlemeleri de dikkate alarak, BDP Doğubayazıt İlçe Başkanı İsa Özer, BDP Belediye Meclis Üyesi Şerife Günhan, BDP'li yöneticiler Diren Yağan, Hatice Özhan, Şerife Günhan, Mustafa Özer, Nuri Çelik, Halit Oral ve Ahmet Kaya'nın üzerlerine atılı suçun niteliğini gerekçe göstererek tutuksuz yargılanmak üzere tahliyelerine karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KCK davasında 8 tahliye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN