Neo-Nazi kurbanları anıtlarda yaşatılıyor

Almanya'da Neo-Nazi örgütü NSU'nun can aldığı şehirlerde hem cinayetlere dikkat çekmek hem de kurbanların anılarını yaşatmak görevini anıtlar yerine getiriyor. Yeni projeler de sırada

Giriş Tarihi: 15.4.2013
Almanya Neo- Nazilerce öldürülen Türkleri unutmuyor. Kurbanların anısına büyük şehirlerde anıtlar açılıyor. Deutsche Welle'nin haberine göre, terör örgütü NSU'nun 2000-2007 yılları arasında katlettiği 8'i Türk 10 kişi için olayların meydana geldiği şehirlerde "kurbanların anısını yaşatmak için" şu adımlar atıldı:
NÜRNBERG: NSU teröristleri bu kentte farklı zamanlarda üç Türk esnafı öldürdü. Çiçekçi dükkanı sahibi Enver Şimşek 11 Eylül 2000, terzi Abdürrahim Özüdoğru 13 Haziran 2001, büfeci İsmail Yaşar 5 Haziran 2005'te öldürüldü. 21 Mart 2013'te Nürnberg'deki İnsan Hakları Caddesi üzerinde NSU tarafından katledilenler anısına bir anıt ve dört ağaç dikildi.
HAMBURG: Manav Süleyman Taşköprü, 27 Haziran 2001 tarihinde düzenlenen saldırıda can verdi. 2012 yılının sonuna doğru Taşköprü'nün öldürüldüğü ve kendisine ait manav dükkanının önüne bir anıt heykel dikildi. Anıt heykelin açılışı, ailenin talebi üzerine sade bir törenle yapıldı.
MÜNİH: Habil Kılıç, 29 Ağustos 2001'de öldürüldü. NSU teröristleri, 15 Haziran 2005'te de Yunan Theodoros Boulgarides'i öldürdüler. Münih kent yönetimi her iki cinayetin işlendiği olay yerlerine bu yıl içinde birer anıt heykel dikmek için incelemelerini sürdürüyor.
ROSTOCK: Büfeci Mehmet Turgut 25 Şubat 2004'te uğradığı silahlı saldırıda can verdi. Rostock şehir yönetimi, olay yerinde Mehmet Turgut'un anısına dikilecek bir anıt için çalışma grubu kurdu. Çalışma grubunca hazırlanan önerilerin mayıs ayı içinde karara bağlanması, anıtın bu yıl içinde açılması öngörülüyor.
DORTMUND: 4 Nisan 2006'da öldürülen Mehmet Kubaşık, NSU teröristlerinin 8'inci kurbanıydı. Mehmet Kubaşık için 24 Eylül 2012 tarihinde, cinayete kurban gittiği yerde bir anıt açıldı.
KASSEL: İnternet-kafe işleticisi Halit Yozgat, 6 Nisan 2006'da öldürüldü. Kassel şehir yönetimi, olay yeri yakınlarındaki bir meydana Halit Yozgat'ın adını verdi. Meydandaki anıt taşın açılışı 1 Ekim 2012'de yapıldı.
HEİLBRONN: Polis memuru Michele Kiesewetter, teröristler tarafından 25 Nisan 2007'de öldürüldü. Ölümünden 5 yıl sonra olay yerinde asılan anı levhasına, Kiesewetter'in Neonaziler tarafından katledildiği yazıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Neo-Nazi kurbanları anıtlarda yaşatılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN