Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bozdağ'dan Fazıl Say yorumu

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, piyanist Fazıl Say'ı verilen hasip cezasına ilişkin, "Kimsenin düşüncelerini açıkladığı için cezalandırılmasını arzu etmeyiz ama insanların konuşurken başkalarına hakaret etme, küfür etme, onların inandığı değerleri aşağılama hakkı yoktur" dedi.

Giriş Tarihi: 16.4.2013 14:19 Güncelleme Tarihi: 16.4.2013 14:20
AK Parti Grup Toplantısı öncesi Meclis'te gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Fazıl Say'a verilen 10 ay hapis cezası ile ilgili soru üzerine mahkeme karşısında herkesin eşit olduğunu belirterek, hakkında bir iddia bulunan herkesle ilgili soruşturma açılabileceğini, iddianame düzenlenirse yargılama yapılabileceğini söyledi. Bozdağ, "Mahkemece suç olduğu sabit görülürse cezalandırılır. Bizim hukukumuzun gördüğü usül budur" dedi. Kimsenin düşüncelerini açıkladığı için cezalandırılmasını arzu etmediklerini vurgulayan Bozdağ, yasalar ve mahkemelerin, ifade özgürlüğünün teminatı olduğunu belirtti. Bozdağ, "Ancak insanların konuşurken başkalarına hakaret etme, küfür etme, onların inandığı değerleri aşağılama hakkı yoktur. Fazıl Say piyano çaldığı için, sanatını icra ettiği için cezaya çarptırılmış değil. Söylediği sözler toplumun önemli bir kesiminin kabul ettiği değerlere hakaret ve aşağılama olduğu için yapılan bir cezalandırmadır. Hiç kimsenin insanların inançlarına hakaret etme, küfür etme, onları aşağılama hakkı ve özgürlüğü yoktur. Düşünceyi ifade etmek ayrı, başkalarının inancına hakaret etmek, küfür etmek ayrı şeydir" şeklinde konuştu. Bozdağ, küfür etmenin, başkalarının değerlerini aşağılamanın, inandığı şeylere hakaret etmenin, sanatçı ruhu ile bağdaşmayacak ve bir sanatçıya yakışmayacak işler olduğunu söyledi.

Almanya'daki neo nazi cinayetleri duruşmasının ertelenmesi ile ilgili soruyu da cevaplayan Bozdağ, Almanya'daki Eyalet Yüksek Mahkemesi Başkanı'nın tutumunun hukukla, hakla, adaletle bağdaşır bir tutum olmadığını vurguladı. Mahkeme Başkanı'nın tarafsızlığını kaybettiğini daha önce dile getirdiklerini anlatan Bozdağ, bu tutumdan sonra alınan her kararın tartışmalı olacağını ifade etti. Başkanı tarafsız olmayan bir mahkemeden adalet çıkmasını beklemediklerini söyleyen Bozdağ, bu mahkemenin kararı belli bir mahkeme olduğunu söyledi. Bozdağ, "Bu nedenle yapılacak olan uygulamanın seremoniden öte bir anlam taşımadığı düşüncesindeyim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozdağ'dan Fazıl Say yorumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN