Ergenekon'da süre tartışması

Ergenekon davasında sanık ve avukatlarına savunma için en fazla iki saat süre verilebileceğinin açıklanması itirazlara yol açtı. Avukatların büyük bir kısmı salonu terk etti

Giriş Tarihi: 16.4.2013
Ergenekon davasında sanıklar ve avukatlar son savunmalarını yapmaya başladı. Mahkeme, örgüt yöneticiliği suçundan yargılananlara avukatlarıyla beraber 2 saat, örgüt üyeliği ile suçlananlara ise bir saat süre verdi. Süre kısıtlamasına itiraz eden avukatlar salonu terk etti. Tutuklu sanıkların duruşmadan çıkmasını ise jandarma engelledi. Silivri'deki duruşmada İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan Hüseyin Özese, itirazlara karşı, "270 civarında sanık var. 1 ve 2'şer saatten toplam 500 saat eder" dedi. Son savunmaların yaklaşık 80 duruşmada tamamlanacağı, bunun da 5 aylık bir süre alacağı tahmin ediliyor. Bu arada, disiplini bozdukları gerekçesiyle son savunmalara kadar duruşmalara katılmaları yasaklanan Doğu Perinçek, Veli Küçük, Osman Yıldırım, Oktay Yıldırım ve Mehmet Demirtaş da cezaevinden getirildi. Özese, savunmalara tutuklu sanıklardan başlanacağını ancak bu haftaya mahsus olmak üzere savunması hazır olanlara öncelik verileceğini açıkladı. İlk savunmayı eski Sivas Ülkü Ocakları Başkanı Oğuz Bulut yaptı.

BİR TAHLİYE ÇIKTI
Örgüt üyeliği, el bombası bulundurmak ve Sivas Ermeni Cemaati Lideri Minas Durmazgüler'e suikat planı iddiası ile suçlandığını belirten Bulut, evinde bulunan iki el bombasını süs amacıyla aldığını savundu. Bulut, ülkücü olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni devirmeye çalışan bir örgüt içinde yer alamayacağını ifade etti. Danıştay saldırısında Alparslan Arslan'a glock tabanca temin etmekle suçlanan Aykut Metin Şükre ise Arslan'ı avukat olarak tanıdığı için kendisine silah temin ettiğini, bir suikast yapacağından haberi olmadığını savundu. Davada mahkeme 4.5 yıldır tutuklu yargılanan Oğuz Bulut'un tahliyesine, 66 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergenekon'da süre tartışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN