Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk müdahale Nasır'dan

Somali'de bombalı saldırıda yaralanan 3 Kızılay çalışanının vücutlarındaki şarapnel parçalarını, Hacettepe Üniversitesi'nde yüz nakli yapan ve ruhsatı iptal olan Doç. Dr. Swerdar Nasır temizledi

Giriş Tarihi: 16.4.2013
Mogadişu'da gerçekleşen bombalı saldırının ardından yaralanan üç Türk Kızılay çalışanına ilk müdahale Türkiye'de yüz nakli yapan Doç. Dr. Serdar Nasır ve ekibi tarafından yapıldı. Patlamanın hemen ardından Yeryüzü Doktorları'nın işlettiği Şifa Hastanesi'ne getirilen Türk görevlilerin vücutlarındaki şarapnel parçaları gece yarısına kadar süren bir operasyonla temizlendi ve Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçakla dün gece Türkiye'ye gönderildiler. Önceki gün Somali'nin başkenti Magadişu'da iki grup arasında çıkan çatışmanın arasında kalan Kızılay ekibinin konvoyuna bomba isabet etmişti. Saldırı sırasında araçta bulunan Türk Kızılayı personeli Kenan Kongur, Murat Demirbaş ve Fatih Çelik yaralı olarak getirildikleri Mogadişu Yeryüzü Doktorları Şifa Hastanesi'nde tedavi altına alınırken Somalili şoför hayatını kaybetmişti.

GÖNÜLLÜ AMELİYAT

Yeryüzü doktorlarının yönetimindeki hastanede 16. Ekip bulunuyordu. Türkiye'de Hacettepe Tıp Fakültesi'nde yüz nakli yapan ve ruhsat iptal cezası alan Doç. Dr. Serdar Nasır ve ekibi bir haftadır Somali'de gönüllü ameliyatlar yapıyorlardı. Nasır ve ekibi Türk görevlilere acil müdahale etti. Ameliyatları gece yarısına kadar devam eden iki yaralının vücutlarına isabet eden şarapnel parçaları temizlendi. Üçüncü yaralı ise ayakta tedavi edildi. Bu sırada dört kişilik cerrahi ekibi diğer ameliyathanede Somalili hastaların ameliyatlarını sürdürdü. Kızılay personelinin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. Sağlık Bakanlığı'nın ambulans uçağı ile Cibuti üzerinden Türkiye'ye getirilen yaralıların tedavilerine Türkiye'de devam edilecek. Yeryüzü Doktorları Başkanı Dr. Kerem Kınık, Somali'de gerçekleşen olayların son derece üzücü olduğunu ifade etti. Şimdiye kadar Kızılay ya da Türklere karşı hiçbir saldırı gerçekleşmediğini belirten Kınık, Kızılay ekibinin bölgeden geçiyor olmasının büyük bir talihsizlik olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk müdahale Nasır'dan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN