Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanserli kızın 'dilenci değilim' çıkışı tüm hastalara umut oldu

Bayraktar'dan yardım isteyen Özçelik'in bir ilacı dün SGK tarafından geri ödeme listesine alınırken, diğer ilaç Türk Eczacıları Birliği aracılığıyla ithal ediliyor

Giriş Tarihi: 16.4.2013
Edirne'de 'ın verdiği yardım parasını "Ben dilenci değilim" diyerek iade eden lenf kanserli üniversite öğrencisi 'in bu çıkışı Türkiye'deki tüm kanser hastalarına umut oldu. Özçelik'in kullandığı, "Bleomisin sülfat" etken maddeli ilaç geri ödeme listesine alınırken "Dekarbazin" etken maddeli diğer ilaç Türk Eczacıları Birliği aracılığıyla yurt dışından temin ediliyor. Döktüğü gözyaşlarıyla kamuoyunun vicdanını sızlatan, "Hodgkin lenfoma" tanısı konulan İngilizce öğretmenliği 2. sınıf öğrencisi Özçelik, dün Edirne Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nodüler sklerozan tıp ünitesinde takibe alındı. Hastaneye yatırılan Özçelik, "Devlet babadan, Başbakandan sadece kendim için değil, birçok ilaç bulamayan hasta için yardım istiyorum" dedi. Kanserin zor bir hastalık olduğunu, eksik ilaç ve eksik tedaviyle olumlu bir sonuç elde edilemeyeceğini ifade eden Özçelik, şöyle konuştu: "Bir yandan okumaya, pes etmemeye çalışıyorum. Fakat ben direndikçe karşıma bu tür engeller çıkıyor. Devlet babadan, Başbakandan sadece kendim için değil, birçok ilaç bulamayan hasta için yardım istiyorum. Dünkü yanlış anlaşılma umarım tekrar yaşanmaz. Umarım yetki sahibi insanlar bir şey yapabilirler ve düğmeye basılır. Kendilerine, kendim için olmasa da başka insanlar için yalvarıyorum. Çünkü ilaç eksikliği yüzünden gerçekten çok vahim durumda olan insanlar var."

SGK'DAN ATAK

Kanser hastalarının tedavisinde kullanılan "Bleomisin sülfat"ın Türkiye'de jenerik olarak üretimi için bir ilaç firmasına ruhsat verilmiş ve ilaç geçen hafta piyasaya "Blemicin" adıyla çıkmıştı. İlaç, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından da dün geri ödeme listesine alındı. SGK yetkilileri, "Hastaların herhangi bir sıkıntı yaşamaması amacıyla ilacın orjinali geri ödeme listesinde olduğu için değerlendirme kısa sürede tamamlandı ve Blemicin de SUT'a alındı" açıklaması yaptı. Özçelik'in kullanması gereken "Dekarbazin"etken maddeli diğer ilaç ise 1-1.5 aydır Türk Eczacıları Birliği (TEB) tarafından yurt dışından getiriliyor. SGK yetkilileri, bu ilaçtan 15-20 gün önce bin 600 kutu ithal edildiğini, bunların bir kısmının dağıtıldığını, bin kutu kadar daha TEB'in elinde bulunduğunu bildirdiler.

'GEREKEN YAPILIYOR'
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Dilek Özçelik'in tedavisi için gerekenin yapıldığını bildirdi. AK Parti MKYK öncesi soruları yanıtlayan Müezzinoğlu, "İlaçları temin ediyoruz. Herhangi bir sıkıntısı olmayacak. Tedavisi için gereken yapılıyor" dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ı, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu zannettiğini anlatan Özçelik de, bugün Edirne'ye gelecek olan Müezzinoğlu ile bizzat görüşmek istediğini söyledi.

BAYRAKTAR: ESAS OLAN KIZIMIZIN ŞİFA BULMASI
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Edirne'yi ziyareti sırasında kendisinden yardım isteyen lenf kanserli genç kıza ilişkin, "Esas olan bu kızımızın tedavi olmasıdır. Esasen onun şifa bulmasıdır gerisi teferruattır" dedi. Bayraktar, Başakşehir Şahintepe Mahallesi'nde düzenlenen tapu dağıtım töreni öncesinde yaptığı açıklamada şunları söyledi: "'İlaçlarımı alamıyorum' dedi. Biz de orada bir harekette bulunduk ama bunların hiçbiri önemli değil. Genç bir yavrumuz tedavi olsun gerisi ne olursa olsun. Genç insanımızı, genç kızımızı tedavi edelim. Tedavi olacak bir rahatsızlığı var. Onu da öğrendik. Vali'ye talimat verdim. Sabaha kadar kendisiyle ilgilendim. Bundan sonra da ilgilenilecek. Mühim olan genç yavrumuzun tedavi olmasıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanserli kızın 'dilenci değilim' çıkışı tüm hastalara umut oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN