Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alman basınında gündem SABAH

Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak NSU davasına Türk gazetecilerin girmesini sağlayan SABAH, Almanya basınının birinci sayfalarındaydı

Giriş Tarihi: 17.4.2013
Almanya'da dün yayımlanan ülkenin önde gelen gazeteleri NSU davasında ilk duruşmanın ertelenmesi haberi ve SABAH'a geniş yer verdi. Gazeteler, SABAH'ın Federal Anayasa Mahkemesi'ne başvurusu ve bu başvurunun kabul edilmesi üzerine yeni sürece girildiğini gazetenin adına vurgu yaparak duyurdu. Bild, "İşte hukuk rezaletinin kronolojisi" başlığıyla Münih Eyalet Mahkemesi'nin yaptığı hataları sıraladı. Bild, 6 Nisan'da SABAH gazetesinin Federal Anayasa Mahkemesi'nde dava açtığını, bu dava sonrası NSU davasına bakacak mahkemenin gazetecilere yer dağıtımında hata yaptığını kabul etmek zorunda kaldığını yazdı. Son ertelemeyle seri cinayetleri işleyen NSU çetesi üyeleriyle ilgili yapılan soruşturmalarda yapılan hatalar zincirine yeni bir halkanın eklendiğini duyuran Frankfurter Rundschau gazetesi de "Yer durumuyla ilgili Türk gazetesi SABAH'ın başvurusu Federal Anayasa Mahkemesi tarafından haklı bulundu. Türk gazetecilere yer açmak için, mahkeme ilk duruşmayı iptal ederek, başa döndü" ifadelerini kullandı. Süddeutsche Zeitung ise, davanın ertelenmesine neden olarak Türk gazeteciler için mahkemede yer ayrılmamasının gösterildiğine dikkat çekti. Gazete, "Bu durumu Federal Anayasa Mahkemesi'ne götüren ve yer dağılımının yeniden yapılmasını isteyen SABAH haklı bulundu" diye yazdı. Alman haber ajansı dpa, NSU davasında Anayasa Mahkemesi nezdinde dava açan Avrupa SABAH'ı tanıttı. dpa, haberini 8 fotoğraf ile servise sundu.

AİLELERİN MASRAFLARI ÖDENECEK
Bavyera eyaleti Adalet Bakanı Beate Merk, NSU davasının 6 Mayıs'a ertelenmesinin sebep olduğu maddi kayıpları için ilgili kişilere Adalet Bakanlığı bütçesinden ödeme yapılacağını açıkladı. Alman hükümetinin NSU mağdurları ve kurbanlarının aileleriyle ilgilenmesi için görevlendirdiği Ombudsman Barbara John, davanın ertelenmesinden kaynaklanan giderlerin karşılanmasını istemişti. Münih'te düzenlenen fuar nedeniyle düşük sınıf otellerde dahi gecelik oda fiyatları 500 euroya ulaşmış durumda.

FRANKFURT

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman basınında gündem SABAH
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN