Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atalay'dan önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti milletvekillerinin ve bakanların Akil İnsanlar gibi bölgelere gittiğini belirterek, bunun ise yeni bir durum olmadığını söyledi. Akil İnsanların çalışmalarının verimli gittiğini belirten Atalay, akil insanların görev süresiyle ilgili olarak ise, "Değişik safhalarda değişik roller üstlenebilirler. Yani bu süreçte bir sivil göz olarak onlar çalışmalarını hep sürdürecekler" dedi.

Giriş Tarihi: 17.4.2013 11:49
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde İstanbul milletvekilleriyle kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise AK Parti Genel Merkezi'ne gelişinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin çözüm sürecine ilişkin olarak Akil İnsanlar gibi AK Parti milletvekillerinin ve bakanların da çalışma yürüteceğine ilişkin haberler olduğunu hatırlatması üzerine Beşir Atalay, "Zaten bizim o çalışmalarımız devam ediyor. Yeni değil biliyorsunuz. 2 hafta önce biliyorsunuz milletvekillerimiz gruplar halinde ülkenin değişik kesimlerine ziyaretlerde bulundular" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın bugün ve yarınki toplantılarıyla bölge milletvekilleriyle gerçekleştirdiği toplantıların tamamlanacağını kaydeden Atalay, "Ayrıca milletvekillerimiz, bakanlarımız da ülkenin her kesiminde süreçle ilgili ziyaretler yapıyor, görüşmeler yapıyor. Bu hızla devam ediyor, edecek. Yani genel merkezimizde bu manada planlamalar oluyor. Bakan arkadaşlar da hepimiz zaten bu konuda gerekeni yapıyoruz" diye konuştu.

Akil insanların çalışmalarına da değinen Beşir Atalay, "Akil insanlar çalışması da doğrusu çok verimli gidiyor. Kendilerine ben tekrar teşekkür ediyorum doğrusu. Büyük bir fedakarlık yapıyorlar ve ülkenin her köşesinde ciddi bir kaynaşma var. Yani bazı yerlerde tabi farklı görüşler, ufak tefek tepkiler olacak. Onları da normal karşılamak lazım. Türkiye çoğulcu bir toplum. Burada tepkiler olacak, anlatmalar olacak, cevaplar olacak. Zaten akil insanların ülke geneli ziyaretlerinin sebebi de bu. Yani oralardaki algıları almak. Oralardaki düşünceleri almak, farklı bakışları almak. O da bu misyonun bir parçası. Bunları da normal karşılamak lazım" ifadelerini kullandı.

"AKİL İNSANLAR SÜREÇTE ÇALIŞMALARINI HEP SÜRDÜRECEKLER"

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Akil İnsanların çalışma süreleri uzatılabilir mi?" sorusu üzerine ise, "Şu anda birinci safha zaten 2 ay gibi bir süre alacak. Bu öyle kararlaştırılmıştı, ondan sonrası 'bu bitecek' demiyoruz zaten biz Akil İnsanlarla ilgili. Değişik safhalarda değişik roller üstlenebilirler. Yani bu süreçte bir sivil göz olarak onlar çalışmalarını hep sürdürecekler" diye konuştu.

Atalay, PKK'nın çekilme takviminin belli olup olmadığı sorusuna ise, "O konuların hepsi açık yürüyor. O konularda şu anda müsaade ederseniz, yani paylaşmayayım" cevabını verdi. Atalay, terörist başı Abdullah Öcalan'ın süreçle ilgili bugün bir açıklama yapıp yapmayacağı sorusuna da cevap vermedi.

"AKİL İNSANLAR GİBİ BİR GRUPLAMA OLMUYOR"

Başbakan Yardımcısı Atalay, çözüm süreciyle ilgili olarak, "Bakanların illere göre dağılımı oldu mu, bu MKYK ve MYK'da gündeme geldi mi?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Arkadaşlar bu genel mana da oluyor. Öyle dağılım olarak öyle çok akil insanlar gibi bir gruplama gibi falan şeklinde değil tabi. Ama yani gerekli illere gidiyoruz. Mesela genel merkezden bana bizim buradaki iletişim başkanlığımız 'Adana'ya gidebilir misin?' dedi, 'giderim' dedim. Yani mesela Adana'yı planlıyorum önümüzdeki günlerde, geçen hafta ben Diyarbakır'daydım. Yani her birimiz illere gidiyoruz."
Atalay ayrıca "Bölgelere eşlerinizle birlikte mi gidiyorsunuz?" şeklindeki soruya ise "Gerektiğinde öyle" diyerek cevap verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atalay'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN