Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meclis'e "T.C." önergesi

MHP Milletvekili Ahmet Duran Bulut, şirket isimlerinden "Türk", "Türkiye" ve "Cumhuriyet" kelimelerinin kaldırılmasıyla ilgili Başbakan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere soru önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 17.4.2013 15:23 Güncelleme Tarihi: 17.4.2013 15:25
Bulut, daha önce de kamu kurumlarının tabelalarından T.C.'nin ne gerekçe ile kaldırıldığını soran bir önerge vermişti.

MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut, Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin bazı kamu kurum ve kuruluşlarından kaldırılmak istenmesi üzerine soru önergesi vermişti. Bulut, şirket isimlerinden de Türk, Türkiye, Cumhuriyet kelimelerinin kaldırılması konusunda Başbakan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere tekrar soru önergesi verdi.

Bulut, isminde Türk, Türkiye ve Cumhuriyet kelimesi bulunan şirketlerin isimlerinin değiştirmeleri konusu ile ilgili uyarılar aldıklarını, bu durumun görsel ve yazılı basında da geniş yer bulduğunu kaydetti. Ticaret sicil müdürlüklerince başlatılan bu uygulamanın, şirketlerin isimlerindeki Türk kelimesinin sadece Bakanlar Kurulu kararıyla konulabileceği şeklinde olduğunu, isminde Türk kelimesi olan ve tebligat yapılan şirketlerin bir an önce bu isimleri değiştirmelerinin istendiğini belirten Bulut, TBMM Başkanlığına, Başbakan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere verdiği soru önergesinde, Türk, Türkiye ve Cumhuriyet isminin şirketler tarafından kullanılmasının ne tür sakıncaları bulunduğunu, belirtilen isimlerin kullanılmasının Bakanlar Kurulu'na bırakılmasının sebebini, Türk Ticaret Kanunu'nun 46. maddesinin 3. fıkrasının değiştirilmesi konusunda çalışmaların ne aşamada olduğu sordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclis'e "T.C." önergesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN