Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mektup Kandil'e BDP Avrupa'ya gitti

İmralı'nın "çekil" mektubu Kandil'e gönderilirken, BDP normalleşme için Avrupa turuna çıktı. PYD'lilerle buluşup, AP'ye beklentiler anlatılacak. PKK'lıların ikamet edeceği ülkelerle görüşülecek

Giriş Tarihi: 17.4.2013
Kandil sınır dışına çıkma hazırlığını sürdürürken, Abdullah Öcalan'ın mektubu da yola çıktı. BDP ve DTK da İmralı'nın üç aşamalı yol haritasının normalleşme evresi için atağa geçti. BDP'nin Avrupa'da yürüttüğü diplomasinin en önemli ayağını çekilme sonrası silahsızlanma süreci, terör örgütü listesindeki PKK'nın legal ve demokratik siyaset talebi oluşturuyor. İmralı'nın ortaya koyduğu çekilme takvimine göre 2 bin örgüt üyesini tamamının sınır dışına çıkması sonbaharı bulacak. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çekilmenin sonbahara kadar büyük oranda bitmiş olacağını söyledi. Çekilme sürecine paralel olarak BDP ve DTK iki koldan Avrupa'ya açıldı. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 23 Nisan'a kadar sürecek Avrupa programı kapsamında bugün Berlin Eyalet Parlamentosu'nda Suriye'de Kürt sorunun çözümü konulu konferansa katılıyor. Burada, PYD Eşbaşkanı Salih Müslim ve Kürt Yüksek Konseyi sözcüsü Ahmed Süleyman ile görüşecek. DTK Genel Başkanı Ahmet Türk ve BDP Avrupa temsilcisi Faruk Doru da Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda bugün tartışılacak Türkiye raporunda beklentilerini dile getirmek için çalışmalarına başladı. Demirtaş ve Türk Kürt örgütleri ve Avrupalı parlamenterlerle görüşmeler yapacak.

PKK LEGALE HAZIRLANIYOR

BDP, örgüt üyelerinin Türkiye sınırından çıkmalarının ardından başlayacak yeni süreç için de Avrupa'nın desteğini istiyor. Avrupa'nın terör örgütü listesindeki PKK'nın artık legal ve demokratik siyaset arzusu anlatılırken, diğer yandan Kürtlerin demokratik haklara ilişkin talepleri aktarılacak. BDP, bu konuda Avrupa'dan katkı isteyecek. Demirtaş'ın Avrupa'da yürüttüğü diplomasinin en önemli ayağını ise çekilme sonrası PKK'nın yönetici kadrolarına ilişkin olacak. BDP, örgüt yöneticilerinin gelecekte gitmeleri muhtemel olan bazı ülkelerin yetkilileri ile görüşmeler yapacak. Bu kapsamda Finlandiya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde lobi yapılacak.

Tutuklu vekil Aktaş'ın yeğeni grup toplantısında uyudu
BDP'nin tutuklu milletvekili Kemal Aktaş'ın küçük yeğeni Berfin Çiftçi (6) dün parti grup toplantısına katıldı. Küçük kız çiçekleri Gültan Kışanak'a verdi. Küçük çocuğu bir süre seven Kışanak, kürsüye çıkarken yerini Berfin'e bıraktı. Kışanak haftalık grup konuşmasını yaparken küçük kız ise uykuya daldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mektup Kandil'e BDP Avrupa'ya gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN