Çekilmeye hazırlanın

Giriş Tarihi: 18.4.2013

Murat Karayılan "orta kademedeki kadroları ikna etmekte zorlanıyoruz" açıklaması yaparken, yaklaşık 3 ay aradan sonra ilk kez telsizle seslenen Sofi Nurettin "çekilmeye hazırlanın" talimatı verdi. Sofi Nurettin güzergâh ve ayrıntıları da paylaştı

Türkiye toprakları içinde bulunan silahlı PKK'lıları sınır dışına çekilmeleri konusunda ikna etmekte zorlanan örgüt, İmralı-Kandil arasındaki son mektuplaşmanın ardından bu kritik eşiği aştı. Bu gelişmenin ardından 1 Ocak 2013'ten bu yana ilk kez, Kandil'den kırsaldaki örgüt mensuplarıyla telsizle iletişime geçildi. 10 Nisan günü, "Roj" telsiz kodlu ana telsizden PKK'nın silahlı kanadı HPG ana karargâh sorumlusu Suriyeli "Sofi Nurettin" kod adlı Nureddin Halef El Muhammed, saha ve bölge sorumlularıyla telsiz bağlantısı kurup, hazır olmaları talimatını verdi. Bağlantıda, geri çekilmenin ayrıntıları, güzergahları, yapılması ve dikkat edilmesi gereken konular anlatıldı. Talimatta, bölge ve saha sorumlularından, alt kademedeki silahlı kadroları yeni sürece adapte etmeleri istendi.

YARALILAR VE AĞIR SİLAHLAR

Bölgeden örgüte gönderilen raporda ise hasta, yaralı ve yürüyemez durumda olan ve aralarında kadınların da bulunduğu yaklaşık 50 PKK'lının nasıl ve ne şekilde sınır dışına çıkarılacağı sorularak öneri istendi. Bölge sorumluları, aksi halde çekilme takviminin sarkabileceğini bildirdi. Yine Biksi, havan, A-4, MG-3, Doçka uçaksavar, lav silahları, 50 ve 100 kilo üzeri anti tank mayın ve el yapımı patlayıcılar ile omuzdan atmalı füze gibi taşınması güç olan silahların da nasıl ve ne şekilde sınır dışına çıkarılacağına dair sorular da örgüt içinde tartışılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çekilmeye hazırlanın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN