Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözümün sırrını ABD'lilere verdi

Giriş Tarihi: 18.4.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin "Çözüm Süreci" kapsamında sonuca ilk kez bu kadar yakın olmasının sırrını "Demokratik standartların yükseltilmesi ve herkesin birinci sınıf vatandaş haline gelmesi" olarak özetledi. ABD'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi'ni (CFR) AK Parti Genel Merkezi'nde önceki gün kabul eden Erdoğan, heyetin Türkiye'ye ilişkin merak ettiği soruları şöyle cevapladı:
(Çözüme çok yakınsınız. Nasıl başardınız?) Herkesi birinci sınıf vatandaş haline getirdik. Türkiye sınırları içindeki tüm vatandaşlarımızı kucakladık. Siyasi sorunları büyük oranda çözdük. Demokratik standartları yükselttik. Adaleti sağladık. Özellikle terör sorunu nedeniyle uzun yıllardır büyük sıkıntılar çeken bölgeye yatırımları artırdık.
(Yeni anayasa) Biz yeni anayasanın muhalefet partileri ile uzlaşı içerisinde yapılması için elimizden geleni yaptık. Meclis'teki tüm partilerin milletvekili sayılarına bakmaksızın eşit temsil edildiği bir komisyon kurduk. Ama maalesef muhalefet partileri destek vermedi.
(Esad sonrası Suriye) Suriye halkı kimi isterse onu getirecek işbaşına. El Kaide, Nusra gibi konular abartılı. Önemli olan Suriye halkının demokrasiye geçişi için çaba göstermek. Mehmet Ali Berber
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözümün sırrını ABD'lilere verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN