Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölüm yıldönümünde 'şehit sayılsın' teklifi

Giriş Tarihi: 18.4.2013

Semra Özal, eşinin görevi başında öldürüldüğünü belirterek "Şehit olarak hakları verilsin" dedi. Hüseyin Çelik de "Katledilmişse, öldürüldüğü ortaya çıkarsa, bence de şehittir" yorumunu yaptı

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ölümünün 20'nci yılında mezarı başında düzenlenen törenle anılırken Semra Özal, eşinin görevi başında öldürüldüğünü öne sürerek "Şehit olarak haklarının verilmesini istiyorum" dedi. Tören sırasında basın mensuplarına açıklama yapan Semra Özal, eşinin görevi başında öldürüldüğünü öne sürdü.

'HAKLARI VERİLSİN'
Semra Özal, "Rahmetlinin şehitliğinin tescil edilmesini istiyorum. Şehit olarak haklarının verilmesini istiyorum. Hakikaten görevi başında öldürülmüş bir görevlidir. Hakiki şehittir. Şehit olarak bu mertebeye erişmesi önemli bir şeydir. Bütün haklarının verilmesini istiyorum. Bütün derdim bu" dedi. Bir gazetecinin "Ergenekon davası sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'e açılan dava hakkında ne düşünüyorsunuz" sorusuna ise Semra Özal "O davayı görmedim" yanıtını verdi. Tören sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Efe Özal ise, babasını özlediğini belirterek "20 sene oldu bunu her sene daha fazla hissettiğimi anlıyorum" dedi. Babasının ölümü ile ilgili iddialar ve sorular üzerine "Bu konuları bana sormayın. Bu konularda ben hiç yorum yapmadım" diye konuştu. Ortaya atılan iddialarla ilgili konuşmak istemediğini belirten Efe Özal, "Mezarın açılmasına da resmi olarak tek itiraz eden bendim. Bu konularda yorum yapmak istemiyorum" dedi.

ÇİÇEK: ÇOK HİZMET VERDİ
Semra Özal'ın talebine hükümet kanadından ilk tepki AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'ten geldi. Çelik, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine "Eğer katledilmişse, milletini, memleketini seven, arızalardan, sıkıntılardan kurtarmaya çalışan, ayak bağlarından kurtarmaya çalışan bir cumhurbaşkanı eğer kasten öldürülmüşse bana göre de şehittir" dedi. Çelik, "Turgut Özal'ın eğer hakikaten zehirlenerek öldürüldüğü ortaya çıkarsa bence de şehittir" ifadesini kullandı.

BOZDAĞ: ŞÜPHELERİM VARDI
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise Özal'ın zahirlenme iddalarına ilişkin olarak "Benim rahmetli Özal'ın ölümüne ilişkin öldüğü gün de şüphem vardı, bunun normal bir ölüm olmadığına ilişkin hala da şüphelerim var. Umarım mahkeme bu şüpheleri ortadan kaldıracak bir karar verir" değerlendirmesinde bulundu.

TORUN ÖZAL MEZARA ÇİÇEK BIRAKTI
İstanbul Zeytinburnu'nda Topkapı'daki Anıtmezar'da düzenlenen törene Turgut Özal'ın eşi Semra Özal, oğlu Efe Özal, Efe Özal'ın eşi Sinem Özal, kızları Naz ve Serra Özal, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Genelkurmay Başkanlığı adına Harp Akademileri Kurmay Başkanı Tümgeneral Metin Salt ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu katıldı. Torun Serra Özal, annesiyle birlikte kabrin başına gelerek çiçek bıraktı ve dedesi için dua etti. Ahmet Özal'ın rahatsızlığı nedeniyle törene katılamadığı belirtildi. Törenin ardından Semra Özal'ın Anıtmezar'a inip çıkarken kullandığı asansör arızalandı. Semra Özal'ın oturduğu sandalye yanındakiler tarafından itilerek hareket ettirildi, asansör çalıştırıldı. Tören Kur'an-ı Kerim ve duaların okunmasının ardından sona erdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölüm yıldönümünde 'şehit sayılsın' teklifi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN