Türkiye'nin en iyi haber sitesi

92 yıl önce alınan karar uygulanacak

Giriş Tarihi: 19.4.2013 13:54 Güncelleme Tarihi: 19.4.2013 13:56

Meclis, 92 yıl önce aldığı ancak uygulanamayan kararın gereğini yapacak.

Meclis Başkanlık Divanı'nın 1921 tarihinde, İstiklal Savaşı'nın çocuk kahramanlarından Nezahat Baysel'e (Onbaşı Nezahat) İstiklal Madalyası verilmesine karar verdi, fakat bu karar hayata geçirilemedi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Baysel'e İstiklal Madalyası verilmesine ilişkin Genel Sekreter İrfan Neziroğlu'ndan çalışma yapmasını istedi. Yapılan çalışmayla, Meclis, 92 yıl önce aldığı kararın gereğini yapmak üzere harekete geçti.

Yapılan inceleme sonucunda İstiklal Madalyası verilmesine ilişkin kanunda yapılan değişiklikle, yetkinin Milli Savunma Bakanlığı'na verilmesi nedeniyle, Çiçek, Milli Savunma Bakanlığı'na bir yazı gönderdi.

Bakanlıktan gelecek yazı uyarınca artık hayatta olmayan Baysel'in İstiklal Madalyası, ailesine verilecek. Çiçek'in girişimleriyle, Meclis 92 yıl önce aldığı kararı geç de olsa yerine getirmiş olacak.

BABASI İLE CEPHELERDE MÜCADELE ETTİ

Nezahet Baysel, çocuk yaşta babası 70. Alay Kumandanı Hafız Halit Bey ile çeşitli cephelerde mücadele ederek, 12 yaşında ''Onbaşı'' rütbesi aldı.
1920 yılında kabul edilen 'İstiklal Madalyası Kanunu'' ile cephede ya da iç isyanların bastırılmasında bilfiil, kıta başında kahramanlık ve fedakarlık gösteren üst düzey devlet yöneticilerine Büyük Millet Meclisi üyelerine, subaylara, erlere, milli ordu kahramanlarına ve cephe gerisinde bağımsızlık mücadelesine destek veren azami bir çalışma gösterenlere istiklal Madalyası verilmesi kararlaştırıldı.

TBMM'nin 30 Ocak 1921 tarihli 140. oturumunda Bursa Mebusu Operatör Emin Bey, ''Muhtelif harp cephelerinde, özellikle Gediz ve İnönü meydan muharebelerinde bilfiil müsademata iştirak ve her an etraf ve hatta zabitani teşci eden 70. Alay Kumandanı Hafız Halit Bey'in kerimesi 12 yaşlarında Nezahet Hanım'a ilk İstiklal Madalyası'nın itasını teklif ve Teklifi Umumiye'nin tasdikine arz edilmesinin rica ederim'' ifadeleriyle Nezahet Baysel'e İstiklal Madalyası verilmesini teklif etti.

Teklif üzerine yapılan görüşmeler sonucunda oturumu yöneten İkinci Reis Vekili Hasan Fehmi Bey, sayım yaparak dosyanın işlemle konulması için Divanı Risayet'e (şimdiki adıyla Başkanlık Divanı) gönderilmesi kararı aldı. Başkanlık Divanı, 6 Nisan 1921 günkü kararıyla ''İstiklal madalyalarının şekli taayyün ettikten sonra itasına ve evrakının şimdilik hıfzına'' karar verdi. Ancak Nezahet Baysel'e madalyası fiili olarak verilmedi.

Baysel'e, 1986 yılında dönemin Meclis Başkanı Necmettin Karaduman tarafından Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen törenle şükran belgesi sunuldu. Baysel, 1993 yılında yaşamını yitirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
92 yıl önce alınan karar uygulanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN