Anadolu Yıldızlarını 22 ülke izledi

Giriş Tarihi: 19.4.2013 14:38

Genelkurmay Başkanlığınca planlanan Anadolu Yıldızları-2013 Arama Kurtarma Tatbikanı'nın ikinci etabı Menemen Dumanlı Dağı'nda gerçekleştirildi. Tatbikatı 22 ülkeden 30 askeri ateşe izledi.

22 ülkeden 30 askeri ateşenin izlediği tatbikata Genelkurmay Komuta Kontrol Daire Başkanı Tümgeneral Kubilay Selçuk, Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Halit Günbatar ve Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Ömer Bayram Çetin ile Ege Ordusu Komutanlığı Hareket Kurmay Yar Başkanı Mehmet Kaya, 57. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Yılmaz Yıldırım katıldı.

Ege Denizi'nin Midilli ve Sakız Adalar arasındaki uluslararası sulardaki hava sahasındaki bölümü dün tamamlanan arama kurtarma tatbikatının ikinci kısmı ise bugün İzmir'in Menemen İlçesi Dumanlı Dağları'nda yapıldı. Hazırlanan senaryoda iki helikopter, bir uçak ve dağcılık timi görev aldı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arama kurtarma unsurlarının imkan ve kabiliyetlerinin denendiği, müşterek arama kurtarma faaliyetlerinde işbirliği ve koordinasyonu en üst düzeyde hedeflenerek yapılan tatbikatta senaryo Dumanlı dağlarına tırmanan 6 kişilik dağcı grubunun kaybolmasıyla birlikte 156 Jandarma İmdat'ı arayıp yardım istemesiyle başladı. 6 kişinin üç gruba ayrılması ve birbirleriyle haberleşememesi üzerine TSK arama kurtarma unsurları kapsamında müdahale edildi. Tatbikat sonrası kurtarılan 6 dağcı hastaneye sevk edildi.

Tatbikat sonrası bir konuşma yapan Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Halit Günbatar, 'Tatbikatın amacı temelde hayat kurtarmak olan arama kurtarma faaliyetleri, son yıllarda giderek önem kazanmaya başladı. Ekonomik ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak deniz ve hava trafiği, dağcılık, yamaç paraşütü gibi sportif faaliyetler ile turizm faaliyetlerine ilgi her geçen gün artıyor. Artan yasa dışı göçmen hareketlerine de arama kurtarma faaliyeti icra edilme ihtimalini arttırıyor. Türk Arama Kurtarma sorumluluk sahasında denizde ve kara üzerinde her türlü hava şartında gece ve gündüz 24 saat görev yapabilen arama kurtarma organizasyonuna ve yeterli arama kurtarma imkan kabiliyetine sahiptir. Tatbikatın tüm unsurlar arasında koordine ve muharebe imkanlarının denenmesi, Türk Arama Kurtarma Belgesinde her türlü arama kurtarma faaliyetinin Türkiye Cumhuriyeti tarafından icra edilebileceğinin gösterilmesi, ayrıca tüm arama kurtarma teşkilatı ve organizasyonunun denenmesi açısından çok faydalı olmuştur. Tatbikat Türk Arama Kurtarma teşkilatının hedeflerini üst düzeyde katkı sağlayacak şekilde başarıyla tamamlanmıştır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu Yıldızlarını 22 ülke izledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN