Ege'de göçmen çözüm süreciyle ilgili rahatsız

Çözümle ilgili "Tarih yazıyoruz" diyen Erdoğan, Ege milletvekilleriyle yaptığı toplantıda Balkan göçmenlerinin hassasiyetlerinin muhalefet tarafından istismar edildiğini söyledi

Giriş Tarihi: 19.4.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Ege Bölgesi milletvekilleri ile çözüm sürecini değerlendirdiği toplantıya "göçmen psikolojisi" damgasını vurdu. Erdoğan, Ege'ye yerleşen Balkan göçmenlerinin hassasiyetlerinin muhalefet tarafından istismar edildiğini belirterek, "Korkunun üzerine istikbal inşa edilemez" saptaması yaptı. Başbakan şu mesajları verdi:
Şu anda gerçek manada tarih yazıyoruz. Arazide daha yoğun çalışmalıyız.
Vatan millet, bayrak inanç gibi değerler çok kolay istismar edilebiliyor. Vatandaşlarımız, Balkan Harbi'nden sonra ağırlıklı olarak Ege'ye yerleştiler. Ondan dolayı buradaki vatandaşlarımız çok tedirginlik yaşıyorlar. Korkunun üzerine istikbal inşa edilemez. Ege'de vali ve emniyet birimleri devletin şefkat elini daha fazla uzatmalı.
Teröre taviz vermedik. Belgeleyemezler, ispat edemezler. Hiçbir pazarlık yoktur. 'Devlet, PKK karşısında yenildi taviz verildi' diyorlar. Buna en güzel cevabı veririz ama kışkırtmaktan başka bir amaca hizmet etmez. Her söylenene cevap verirsek, süreci sağlıklı götüremeyiz. Muhalefet bunu iyi bildiği için bunun üzerine giderek çözümsüzlük istiyor.
İzmir Belediye Başkanı 'Bizim projelerimizi hükümet engelliyor' diyor. Öyle bir şey yok. Her zaman kredilerini onayladım. Çünkü oralar bu ülkenin gülen yüzleri.

CHP TAHMİNİ

CHP'de içinde farklı gelişmeler olacağını yakında göreceksiniz.
Silahların olduğu ortamda bir sorun konuşulamaz. Vatandaşı tahrik eden bir genel başkanla bir yere varamazsınız. Barış sürecine karşı olanlar kartopu gibi eriyecekler.
Akil İnsanlara karşı Kayseri'de provokatif durum oldu. Başta MHP il başkanı olmak üzere provoke ediyorlar. Oraya gelenler İstiklal Marşı'na karşı değiller ki. Kayseri bizim en fazla itibar gördüğümüz yer. MHP'nin bu yaptığı da terördür.
MHP Grup Başkanvekili bir iş için benim yanıma gelmişti. Genel Başkanlarının Bursa'da yaptığı konuşmayı sordum. (Vur de vuralım, öl de ölelim). O da bana 'spotane gelişen bir durum' dedi.
Tanımadığınız, bilmediğiniz kişi düşman gibi algılanabilir. Onun için doğudan batıya, batıdan doğuya öğrencilerin ziyaretleri sıklaştırılmalı, birbirimizi iyi tanımalıyız.
(TC tartışması) TC'nin kaldırılması olayından haberim yok. Bursa'da valilik dediğimiz zaman Rusya-İngiliz valiliği mi akla gelecek? İngiltere'de falan bu yerlerde sadece numara yazar. Ama bu karar alındıysa arkasında durulmalıydı. Bu arada sosyal medyayı en az onlar kadar iyi kullanalım.
İllerin kurtuluş törenleri anlamını yitirdi. Çok masraflı oluyor diye illerden talepler gelmiyor.

VALİ ŞİKÂYETİ

Toplantıda Manisa ve Kütahya milletvekilleri ve belediye başkanları doğrudan valileri şikâyet etti. Manisalı vekiller, "Vali açılışlara CHP'lileri davet ediyor" derken, oy oranı hayli düşük çıkan ve Başbakan'ın "çalışmamışsın" diye uyardığı Kütahya Belediye Başkanı ise "Vali mahkeme mahkeme beni süründürdü" diye yakındı. Ege bölgesindeki illerin oy anketlerini açıklayan Erdoğan, CHP'li Aydın Belediyesi'nin oy oranının yüksek çıkması karşısında, parti teşkilatına dönerek, "Demek ki olayı, biz kendi tabanımıza bile anlatamamışız" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege'de göçmen çözüm süreciyle ilgili rahatsız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN