Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PKK bırakacak asker toplayacak

PKK militanlarının çekilme sırasında geride bırakacakları silahlar için asker devreye girecek. PKK'lıların mağaralarda ve sığınaklarda bıraktığı bombalar ve silahlar bulunup imha edilecek

Giriş Tarihi: 19.4.2013
İmralı ile Kandil arasındaki mektup trafiğinin ardından terör örgütü PKK Türkiye sınırları dışına çekilmeye hazırlanırken, "silahların nasıl toplanacağı" sorusu ön plana çıktı. Sorunun Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yapacağı "Süpürme Operasyonu" formülü ile aşılması gündeme geldi. Ankara'da konuşulan formüle göre, PKK militanlarının çekilme aşamasında asker operasyon yapmayacak, İnsansız Hava Araçları (İHA) takip yapmayacak. PKK yöneticilerinin, "Biz Türkiye'den tamamen çekildik" açıklaması beklenecek. Bu açıklama yapıldıktan sonra bölgede geniş çaplı bir operasyon başlatılacak. PKK'lıların barınmak için kullandığı mağaralar, depoları, konaklama yerleri taranacak. İstihbarat birimleri zaten bu yerleri bildiği için operasyonlar hızla tamamlanacak. PKK'lıların geride bıraktıkları silah ve patlayıcılar toplanacak ya da imha edilecek. Bölge silahlardan temizlenecek. Böylece geride kalan silahların daha sonra kullanılması da mümkün olmayacak. Çekilmenin tamamlanmasının ardından dağdan inmeyen, kaçak silahları kullanan ya da dağdan inip suç işlemeye devam edenler için nasıl bir yol izleneceği de netleşmeye başlayadı. Suça bulaşmayan ve dağdan inip evine dönenler Türkiye'de yaşayan herkesin tabii olduğu yasa ve kurallara uyacak. Bu kişiler dağdan indikten sonra işledikleri suçlar dolayısıyla yasalar ne gerektiriyorsa ona göre cezalandırılacak, ancak öncesinin hesabı sorulmayacak. Suça karışmayanlar yargı önüne çıkartılmayacak.

SON AŞAMA TASFİYE

Süreçte, "çekilme, silahları bırakma ve sosyal restorasyon" süreçlerinin tamamlanmasının ardından PKK'nın kendini lağvetmesi gündeme gelecek. Örgütün sahip olduğu güç, para trafiği nedeniyle bu sürecin biraz uzayabileceği belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK bırakacak asker toplayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN