Silah bırakmadan çık

Giriş Tarihi: 20.4.2013

Yıllardır PKK'ya silah satan Avrupalı şirketler, deşifre olmamak için harekete geçti. Silah lobisi sınır ötesine çekilme hazırlığındaki örgüte "Silahları bırakmadan çık. Ya da göm" baskısı yapıyor

Türkiye'nin yürüttüğü çözüm süreci Avrupa ülkeleri ve ABD başta olmak üzere tüm dünya yakından izliyor. PKK'ya silah satan karteller ise süreçten rahatsız. Bazı Avrupa ülkelerinin, örgüte silah satan şirketlerin kendilerine ait olduğunun ortaya çıkmaması için harekete geçti. Örgütün elindeki silahların menşeinin ortaya çıkmasının Türkiye ile diplomatik sıkıntı yaratmasından endişe eden ülkeler de silahlar konusunda örgüt ile vakıf ve dernekler üzerinden görüşmeler yürütüyor. Örgütün silahları bırakarak çıkmasını istemeyen bazı ülkeler, geride bırakılan silahların gömülerek, gizlenmesini istiyor. İstihbarat birimleri de silah kartellerinin bu girişimlerini yakından takip ediyor. Üst düzey bir yetkili, "Örgüte silah veren baronları ve bunlarla bağlantılı isimleri biliyoruz. Emniyet, istihbarat, MASAK, savcılığın yürüttüğü incelemelerde bazı ülke siyasileri, ünlü işadamlarının bulunduğunu da biliyoruz. Bağlantılı isimler Interpol'e de bildirilmiş durumda" dedi.

50 MİLYON DOLARLIK SİLAH

Hükümet, örgüt üyelerinin "silahlarını bırakarak" çekilmesi konusundaki tavrını korurken, TSK örgütün elindeki silahların dökümünü çıkardı. Genelkurmay verilerine göre örgütün elinde 50 milyon dolarlık silah, mühimmat bulunuyor. Hafif silahların büyük bölümünün Rusya, eski doğu bloku ülkeleri ve Çin menşeili olduğu belirtiliyor. Bazıları da Almanya, İtalya, İngiltere, İspanya, ABD gibi ülkeler tarafından üretildikten sonra, doğrudan veya dolaylı yollarla örgüte ulaşıyor. Mayınların önemli bölümü İtalya menşeili. Örgütün elindeki 2 bine yakın roket Rusya, Irak, Çin, 20 bine yakın keleş Rusya, Macaristan, Bulgaristan, 4 bin tabancanın İspanya, İtalya, Çek menşeli olduğu belirtiliyor. Öte yandan örgütün Kandil'deki yöneticilerinden Mustafa Karasu, PKK'ya yakın internet sitelerine yaptığı açıklamada, "Çekilme uluslararası düzeyde tartışılıyor. Herkes destek veriyor. Uluslararası meşruiyeti, siyasi ağırlığı olan bir adım" dedi. Karasu'nun bu açıklamaları "çekilme" messajı olarak yorumlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silah bırakmadan çık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN