Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çekilmede anahtar valilerde olacak

Giriş Tarihi: 21.4.2013

İl İdaresi Kanunu'na dayanarak hazırlanacak protokole göre asker, valinin çağrısı olmadığı sürece iç güvenlik harekâtı düzenlemeyecek. Gerekli durumlarda emri valiler verecek

TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), terör örgütü PKK'nın çekilme sürecinde alacağı pozisyonu belirleyecek olan protokolün detaylarına SABAH ulaştı. İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı, İl İdaresi Kanunu'nun 11'inci maddesine dayanarak hazırlanacak protokole göre, herhangi bir çatışma ya da takviye askeri güç gerektiren asayiş olayında vali, askeri birlikleri göreve çağıracak. Asker, valinin çağrısı olmadığı sürece iç güvenlik harekatı düzenlemeyecek. Bu düzenlemenin ilk sinyalini Başbakan Tayyip Erdoğan Kırgızistan ziyaretinde vermişti. Erdoğan "TSK, yeni süreçte herhangi bir yetki gerektiği anda bizden yetkiyi alacaktır. Benden başbakan olarak illerde de valilerden gerekli yetkiyi alır, atması gereken adımları atar" açıklamasını yapmıştı. Terörle mücadelenin yoğun olduğu bölgelerde birlik komutanları aldığı istihbarat doğrultusunda operasyon düzenlemek için gerekli evrak ve yazıları hazırlayıp valiye gönderiyordu. Vali, bu yazıyı imzalayarak askerin operasyona çıkmasına izin veriyordu. Ancak, çekilme sürecinde bu prosedür de vali yetkisinde olacak. Valilik gerek görürse askere "operasyona çıkın" diyecek.

ÜS BÖLGESİNDE OLACAKLAR
Asker, kışladan ayrılmak için de valilikten izin istiyordu. Gelen istihbarat doğrultusunda valiliklerden operasyon izni isteyen asker, bulunduğu birlikten de bu şekilde ayrılabiliyordu. Çekilme sürecinde valiliklerden askere yazı gönderilmedikçe "Üs bölgesinde konuşlanma" devam edecek. Valilik, bu yetkiyi ise İl İdaresi Kanunu'ndan alacak. İl İdaresi Kanunu'nda valiliklere, detaylı yetkiler tanınıyor. Valilikler yasadaki ilgili hükme dayanarak sorumluluk alanlarındaki askeri birimlere "kamu düzeninin sağlanması ve güvenin korunması" talimatını verebilecek. Valilikler askeri birimlere vereceği yetkiye dayanak olarak terörün sonlandırılmasını "kamu düzeni ve güvenin korunması"nın bir unsuru olarak değerlendirebilecek. Askeri birimlerin de yasa gereği "vali tarafından verilen emirleri derhal yerine getirmeleri" yasal zorunluluk haline gelebilecek. Yasanın, valilerin görev ve yetkilerini düzenleyen 11'inci maddesinde şu hüküm bulunuyor:

KAN UN NE Dİ YOR?
"Vali, il sınırları içinde bulunan genel ve özel bütün kolluk kuvvet ve teşkilatının amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumak için gereken tedbirleri alır. Bu maksatla devletin genel ve özel kolluk kuvvetlerini istihdam eder, bu teşkilat amir ve memurları vali tarafından verilen emirleri derhal yerine getirmekle yükümlüdür... Memleketin sınır ve kıyı emniyetini ve sınır ve kıyı emniyetiyle ilgili bütün işleri, yürürlükte bulunan hükümlere göre sağlar ve yürütür"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çekilmede anahtar valilerde olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN