Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arınç'tan önemli açıklamalar

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 22.4.2013 19:07 Güncelleme Tarihi: 22.4.2013 20:03
Tazminat konusunun görüşülmesi İsrail tarafından bir heyetin gelmesiyle bizim teknik heyetle görüşüldü. Daha sonra her iki heyeti de kabul etti. Bununla ilgili sonuçları sizlere aktaracağım. Sayın bakanların bilgi sunuşları oldu. İsrail'li yetkililerle görüşmeler olumlu oldu. Tazminat miktarı açıkça belirlenmedi. Miktarda ilke ve parametreler belirlendi. Bundan sonraki görüşmede tam miktar belirlendiğinde her iki tarafın onayıyla çözülecek. Eğer ikinci toplantı kafi gelmezse üçüncü toplantı yapılacak.

TALİBAN TARAFINDAN KAÇIRILAN 8 TÜRK'ÜN DURUMU

Bugün üzücü bir olay gerçekleşti. Afganistan'da 8 Türk vatandaşımız alıkonuldu. Hava koşulları nedeniyle zorunlu inişin ardından alıkonulduğu anlaşılmıştır. En kısa zamanda güvenli bir şekilde varacakları noktalara intikal edileceklerdir.

-Yabancı basının bir iddiası vardı. İsrail'in Akıncı havaüssü kulanımı isteği olduğu.

Bu kesinlikle yalan bir haberdir. Bir manipülasyondur. Kesinlikle doğru olmayan bir haberdir. Bu tür haberler olayı manipüle etmek için yapılan haberlerdir.

Mavi Marmara olayından dolayı hem üzgünüz hem de çok kızgınız. Türkiye hükümeti ısrarla 3 yıldır dik durmuştur. 3 şartı da kabul görmüştür. Bunlar şehittir. İnsani yardım götüren sivil bir gemidelerdi. Onların yakınlarının acısını paylaşıyoruz. Ancak her olayda olayın madurlarının tazminat talepleri hukukidir. Hem hukuki hem de vicdanidir. Şu anda Türkiye'de 27 tane tazminat davası var. Bunlardan 3'ü ölenlerin yakınları, diğerleri de yaralılar ve diğer zarar görenlerdir. Bu bir haktır. Ancak hergün tazminat konusu hakkında birşeyler yazılması bu ailelere zor geliyor. Bizim görevimiz özünün hakkında bunun gereği olarak tazmin edilmesini sağlamak. Bir takım mağdurların bazı açıklamalarda bulunduklarını biliyorum. Hükümetimize güvenin.

- Başbakan Erdoğan Mayıs sonunda Gazze'ye ziyarette bulunacak. ABD Dışişleri bakanı ertelemesi gerektiğini söyledi. Başbakan bunu erteleyecek mi?

Sayın Başbakanımız imkan olsa Nisan ayında gidecekti. Kuşkusuz programı çok yoğun. Ama tam gününü kesitiremeyiz. Dışişleri Bakanı'nın açıklaması yanlıştır. Diplomatik açıdan yapılan doğru değildir. Tecrübeli bir dışişleri bakanı bu şekilde açıklama yapmazdı. Türkiye ne zaman ne şekilde isterse kendisinin vereceği karardır. Sayın Başbakanımız ne zaman isterse ozaman gidecektir. İzin almak durumunda değiliz.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Hükümetin yetki ve sorumluluğunda olanlar yetki vermekse bu da konuşulur. Jandarma ne şekilde yetki istiyorsa, bu yetki karşılanır. Kara kuvvetleri ne şekilde bir yetki istiyorsa, bu karşılanır. Güvenlik güçleri görevinin başında. Silahlı eylem yapmaya karşı, bombalamaya karşı, ellerini kavuşturup bir kenarda oturmuyor. Çözüm süreci, çekilme süreci başka bir şey, teröristle mücadele başka bir şey.

- Bugünkü toplantıda Akil İnsanlar gündeme geldi mi? Bugüne kadar ki performansı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hayır toplantıda bu konuşulmadı ama İçişleri Bakanımız, protestolar ve bazı saldırıların raporlarını sundu.

Akil İnsanlar çok fedakar bir çalışma yapıyorlar. Kimisi Uludere'ye kadar gidiyor. Kimisi Urfa'da kimisi Kocaeli kimisi İzmir'de. Kimse rahatını bozup böyle bir çalışma yapmaz. Bu süreç için olumlu konuşmalar, bazılarının eleştirdiği protesto edildiği görülüyor. Yaklaşık 15 gündür çalışma yapılıyor, hepsine teşekkür ediyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç'tan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN