Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tek elden yardım

İstanbul'da 11 ülkenin dışişleri bakanlarını bir araya getiren Suriye'nin Dostları toplantısında karar: Yardımlar Suriye Yüksek Askeri Konseyi üzerinden yapılacak

Giriş Tarihi: 22.4.2013
Suriye Dostları Çekirdek Grubu toplantısında 11 ülkenin dışişleri bakanları bundan sonraki eylem planı üzerinde uzlaşamadı ancak yardımların Yüksek Askeri Konsey üzerinden dağıtılmasında mutabık kaldı. Böylece muhalefetin Suriye içerisindeki örgütlenmesi resmen tanındı. Altı saat süren toplantıda Çekirdek Grubu oluşturan 11 bakan, Esad yönetimine karşı düğmeye basmadı ancak basın açıklamasından öteye geçerek ortak açıklamaya imza attı: "Suriye rejimi bu fırsatı reddederse, yardımlarımızı genişleteceğiz ve ek açıklamalarda bulunacağız."
ZAMAN BİZİM DÜŞMANIMIZ: Açılış konuşmasını yapan Davutoğlu, çekirdek grup üyelerini artık somut hareket etmeye çağırırken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, toplantıda, Davutoğlu'na destek verdi. Kerry, "Zaman bizim düşmanımız. Geçen her an karşı tarafın elini güçlendiriyor" dedi.
WESTERWELE KRİZi:
Katar'ın Dışişleri'nden Sorumlu Devlet Bakanı Halid Bin Muhammed Al Attiyan, "Vakit geçmeden ne yapacaksak yapmalıyız" derken, Almanya Dışişleri Bakanı Goido Westerwelle, tutumunu değiştirmedi. Toplantı başlamadan yaptığı "Muhalefet radikallere karşı tedbir almalı" açıklamasıyla AB içerisindeki ambargoya karşı vetosunu sürdüren Westerwelle, bu görüşünü toplantıda da tekrarladı. "Bu yardımlar nereye gidiyor? Yardımların aşırı güçlerin ve teröristlerin eline geçmesini önlemeliyiz. Aşırıların güçlenmesi bölge için de tehdittir" diyen Westerwelle'ye en büyük desteği ise Fransız meslektaşı verdi.
ÖNCE BİZ UZLAŞMALIYIZ: Batının kaygılarına karşı Suud ve Katarlı bakanlar muhalefete destek verilmesi konusunda ortak görüş belirtti. Yardımların koordinasyonunda yaşanan gerginliğin tırmanması üzerine bir Arap bakan, "Biz kendi içimizde bile anlaşamıyoruz. Suriyelere nasıl kendi aranızda uzlaşın deriz?" çıkışını yaptı.
SİLAH GÜVENCESİ: Suriye muhalefeti, batının endişelerine deklarasyonla yanıt verdi: "Silahların yanlış ellere geçmemesini garanti ederiz. Bu silah ve teçhizatlar devrimin ardından ilgili kurumlara teslim edilecektir. Kurulacak yönetim kimyasal silah kullanmayacaktır."
FERYADINIZI BİLİYORUZ: Davutoğlu, dün bir kez daha istifasını verdiği iddia edilen El Hatip'in duygulandıran sözleri üzerine "Herkes buraya çok kısa bir sürede özel programını iptal ederek geldi. Öyle ki Suud bakan kızının nişanına dahi katılmadı. Feryadınızı biliyoruz. Keşke bizim kapalı toplantımızda olsaydınız da herkesin kaygısını duysaydınız" diyerek, Hatip'i sakinleştirdi.

İŞTE ALINAN O KARARLAR
Çekirdek Grup toplantısında ilk kez 11 bakan ortak açıklamaya imza attı. İlk kez taahhütte bulunuldu. Yardımların daha da artırılması ve derinleştirilmesi kararlaştırıldı. Tüm askeri yardımların Yüksek Askeri Konsey aracılığıyla yapılması karara bağlandı. Böylece yardımın yanlış ellere gitmemesi garanti altına alınırken, Al Nusra gibi radikal örgütlere karşı tedbir alındı. Artık yardımların koordinasyon merkezi Gaziantep olacak. Siyasi çözüm için Cenevre mutabakatı çerçevesinde siyasi çözüm beklentisi tekrarlanırken, geçiş sürecinin derhal başlaması istendi.

ESAD'A: YETKİLERİNİ DEVRET
Toplantı sonunda yapılan ortak açıklamanın en kritik maddesi gece yarısı değişti. Cenevre Bildirisi çerçevesinde ortak siyasi çözüm bulunması istendi. İlk defa Esad'ın bundan sonra geleceğinin olmayacağı kayda geçirildi. "Beşar Esad ve yakın ekibinin Suriye'nin geleceğinde yeri olmayacağı için düzenli bir geçiş için yetkilerini geçiş yürütme organına devretmesi elzemdir" denildi.

"ÖKSÜZ VE YETİM HİSSEDİYORUZ"
Toplantının ikinci bölümünde kürsüye gelen SUKO Başkanı El Hatip, gözleri dolarak konuştu. Hatip, "Ben burada sizinle konuşurken insanların boğazı kesiliyor, kadınlara tecavüz ediliyor. Geceleri bile uyuyamıyorum" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek elden yardım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN