Türkiye'nin en iyi haber sitesi

8 Türk'ü kaçırdı

Afganistan'ın Logar kentine bağlı Azre ilçesinde hava koşulları yüzünden acil iniş yapan helikopterdeki 8'i Türk mühendis 11 kişi militanları tarafından kaçırıldı

Giriş Tarihi: 23.4.2013
Köktendinci örgütü, Afganistan'ın Logar kentinde acil iniş yapan bir helikopterdeki 8'i Türk mühendis, 1'i Rus ve ikisi Afgan 11 kişiyi kaçırdı. Afgarnistan Savunma Bakanlığı yetkilisi Tuğg. Abdul Kadir Aşina, bir sivil helikopterin Logar'ın Azre ilçesine bağlı Deremengel bölgesinde Afganistan saatiyle 16.00 civarında, kötü hava şartlarından dolayı acil iniş yaptığını belirtirken, Logar Emniyet Müdürü Yardımcısı Reishan Sadik Abdurrahimzey de helikopterin iniş yaptığı bölgenin Taliban kontrolünde olduğunu, kaçırılanların serbest bırakılması için bölgeye çok sayıda polis gönderildiğini kaydetti. Bölgede Hizb-i İslam hareketine bağlı militanların da bulunduğunu bildirdi. Horasan Logistics olduğu belirtilen şirketin yetkilileri, kendilerine ait MI-8 tipi bir helikopterin adı geçen bölgede kötü hava şartlarından dolayı acil iniş yaptığını doğruladı. Yetkililer, helikopterdeki 11 kişiden 8'inin Türk mühendisi diğerlerinin Afgan ve Rus vatandaşı olduğunu söyledi. Horasan Logistic yetkilileri, "Helikopterde bulunan 8 Türk mühendisi MT inşaat şirketinde çalıyordu. Mühendisler, ülkenin Host vilayetinde bulunan inşaat şirketine ait çalışmaları inceledikten sonra başkent Kabil'e dönüyordu" açıklamasında bulundu. Militanlar tarafından alıkonulanların sağlık durumunun iyi olduğunu belirten şirket, Logar yetkilileri ile sıkı temasta olduklarını vurguladı.

ISAF DA DESTEK GÜÇ GÖNDERDİ
Horasan Logistic firmasının, Logar İl Şura Başkanı Abdul Veli Vekil ile görüştüğü, mürettebatın serbest bırakılması ve militanlarla arabuluculuk yapması için kanaat önderlerini militanların bulunduğu noktaya gönderildiği belirtildi. Olayla ilgili açıklama yapan Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sıddık Sıddiki ise araştırmaların sürdüğünü belirtti. NATO bünyesindeki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü ISAF'ın Sözcüsü Günter Katz da bu konuda Afgan güvenlik güçlerine yardım edeceklerini, bölgeye polis ekipleri gönderdiklerini söyledi.

TALİBAN: ASKER REHİN ALDIK
Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, Afganistan'da zorunlu iniş yapan helikopterdeki "ikisi tercüman 11 yabancıyı" rehin aldıklarını ifade ederek, bu kişilerin Amerikan askerleri olduğunu ileri sürdü. Mücahit, internet sitesinden yaptığı açıklamada, ikisi tercüman 11 askerin gece Taliban'ın kontrolündeki güvenilir bir bölgeye götürüldüğünü belirtti. Mürettebatı rehin alarak helikopteri ateşe verdiklerini ifade eden Mücahit, kaçırılanların üzerinde Amerikan askeri üniforması bulunduğunu fakat asker olduklarını inkâr ettiklerini söyledi."
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Taliban 8 Türk'ü kaçırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN