BDP'li Önder'den 'çekilme' açıklaması

Giriş Tarihi: 24.4.2013 02:13 Güncelleme Tarihi: 24.4.2013 09:52

BDP'li Önder: Kandil 25 Nisan'da çekilmeyle ilgili açıklama yapacak. kandil açıklama yapar çekilme başlar.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, 25 Nisan'da Kandil'de uluslararası bir basın toplantısının ardından PKK'nın sınır dışına çekilme sürecinin başlayacağını söyledi.

TBMM'de düzenlenen 23 Nisan resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Önder, PKK'nın çekilme süreciyle ilgili "Daha önce 24 Nisan olacağı söylenmişti" sözlerine, ''25 Nisan kayabilir ama 24 ya da 25 ne önemi var? Kandil açıklama yapar, çekilme süreci başlar" dedi.

Aslolanın yönelim olduğunu belirten Önder, "İki tarafta bu yönelim ve arkasındaki irade görüldükten sonra doğrudan ikinci aşamaya geçilir" diye konuştu.

Önder, "Hükümette bu iradeyi görüyor musunuz?" sorusu üzerine, "Görüyorum. Samimiyetleriyle ilgilenmiyorum. Samimiyet ölçer bir şey yok elimizde ama bir irade var" ifadesini kullandı.

CHP'nin çözüm süreciyle ilgili tavrının sorulması üzerine Önder, "CHP'nin Allah yardımcısı olsun diyorum başka da bir şey demiyorum" dedi.

Önder, ''Bu süreçte sıkıntı yok. Birileri kendilerini tarihin çöp sepetine atacak, birileri barışın mimarı arasında yer alacak. CHP, kendi yöneticisine tahammül edemiyor, ne sıkıntı verebilir? Yoluna halı döşedik gelmedi. Halen diyoruz ki 'bilgilendirmeye hazırız'. Merak etmiyorlar. CHP'nin yapısı buna müsait değil. CHP, içine aldığını demokrasi bilinci anlamında öğüten bir değirmen" diye konuştu.

Önder, "İmralı'ya mektuplar gitmeye devam edecek mi?" sorusuna da "İmralı ile görüşmeler devam eder ama artık mektup şeklinde olmaz" karşılığını verdi.

Önder, bir soru üzerine, "Süreçte hiçbir sıkıntı yok" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDP'li Önder'den 'çekilme' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN