Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'un korku haritası

Giriş Tarihi: 24.4.2013 17:36

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü, İstanbul’un korku haritasını çıkardı.

Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşenur Ökten, Prof. Dr. Ali Hakan Büyüklü, Prof. Dr. Fatmagül Kılıç, Prof. Dr. Betül Şengezer, Doç. Dr. Dicle Cengiz ile Araştırma Görevlisi Ömer Bilen öncülüğünde yapılan araştırmayla, bir yıl boyunca 30 ilçeden yaklaşık 2 bin kişinin evine gidildi. Ankete katılanların, kendilerine yöneltilen farklı sorulara verdiği cevaplar sonucunda, yüzde 22.9'unun kendi mahallesinin dışında birinin saldırısına uğramaktan korktuğu, yüzde 34'ün evinden uzak olduğunda evinin güvenliğinden endişe ettiği, yüzde 59'unun ise sevdiklerinin bir suç ya da suçludan zarar görmesinden endişe ettiği ortaya çıktı.


İLÇELERE GÖRE SUÇ KORKUSU

Araştırma, suç korkusunun İstanbul'un hangi ilçelerinde yoğun, hangilerinde daha az olduğunu da gösterdi. Korkunun çok yüksek olduğu ilçeler, Küçükçekmece, Çekmeköy, Esenler, Beyoğlu, Çatalca iken, en düşük olanlar ise Bakırköy, Adalar, Kadıköy, Kartal, Beşiktaş. Mahallesinin dışına çıktığında birisinin saldırısına uğramaktan korkanlar ise daha çok Bağcılar, Arnavutköy, Bahçelievler, Şile, Esenyurt, Beylikdüzü'nde oturuyor. Bu korkunun en düşük olduğu ilçeler de Bakırköy, Sarıyer, Adalar, Beşiktaş, Kartal ve Kadıköy. Ankete katılanlardan sadece yüzde 2.2 kalabalık ortamlarda bulunurken, suçtan korunmak için hiçbir önlem almayanların oranı da yüzde 21.


SUÇ KORKUSU İLETİŞİMİ AZALTIYOR

Ekipte yer alan Ömer Bilen, "Suç korkusu, bireyin suç ve kişiye suçu anımsatan sembollere karşı geliştirdiği duygusal reaksiyon ya da kaygı olarak adlandırılıyor. Bir başka deyişle suçun toplum içinde yarattığı güvensizlik duygusu suç korkusu olarak adlandırılabilir. Suç korkusu, bugün modern toplumun en ciddi problemlerinden biri olarak görülüyor. Suç korkusu, gece sokağa çıkamama, sosyal aktivitelere katılamama, başkaları ile iletişimin azalması, silah alma gibi sonuçla doğurabiliyor" diye konuşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'un korku haritası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN