Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye güvenliğimizi doğrudan etkileyebilir

Giriş Tarihi: 24.4.2013
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Suriye'de kimyasal silahların NATO'nun güvenliğini doğrudan etkileyebileceğini söyledi. NATO Dışişleri Bakanları, Belçika'nın başkenti Brüksel'de başta Suriye ve Afganistan konularını görüşmek üzere toplandı. 28 ülkenin katıldığı toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil ediyor. Toplantı öncesi basının sorularını yanıtlayan Rasmussen, Suriye'de yaşananları 'gerçek bir trajedi' olarak değerlendirirken, Uluslararası toplumdan Suriye halkının meşru taleplerinin gereğini yerine getirmek için Esed rejimine güçlü bir mesaj vermesi gerektiğini kaydetti.

İHTİYATLILIĞA DAVET
Suriye'deki krizin bölgeye yayılma ihtimalinin kendilerini son derece endişelendirdiğini belirten Rasmussen, şöyle konuştu: "Müttefikimiz Türkiye, sınır aşırı olaylarla ve yoğun ilticacı akınıyla karşılaştı. Suriye'de balistik füzelerin kullanımından ve kimyasal silah kullanılması potansiyelinden son derece endişeliyiz. (Suriye'de) NATO rolü için bir çağrı olmasa da bu meydan okumalar çözülmezse güvenliğimizi doğrudan etkileyebilir. O nedenle son derece ihtiyatlı olmaya devam edeceğiz." Rasmussen, NATO'nun Türkiye'nin etkin korunması ve savunulması için her türlü plana sahip olduğunu vurguladı. Suriye'de tek çıkış yolunun siyasi çözüm olduğunu kaydeden Rasmussen, uluslararası topluma Cenevre mutabakatını somutlaştırması çağrısında bulundu.

KUZEY KORE'YE UYARI

NATO zirvesinden Kuzey Kore'ye de dille uyarı çıktı. Yapılan açıklamada "Kuzey Kore'nin tehdit söylemlerini mümkün olan en sert dille kınıyoruz" denilirken, "Kuzey Kore'nin provokatif eylemleri BM Güvenlik Konseyi kararlarını açıkça ihlal ve bölgesel istikrarı baltalamaya yönelik eylemlerdir" ifadeleri yer aldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye güvenliğimizi doğrudan etkileyebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN