Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye sınırında Boston misillemesi

İskenderun'da ayine katılan iki ortodoks din adamı Suriye'ye döndükten sonra kaçırıldı. Eylemi, Özgür Suriye Ordusu'ndaki Çeçenler'in, Boston bombacılarına destek için gerçekleştirdiği sanılıyor

Giriş Tarihi: 24.4.2013
Hatay, Adana ve Mersin'in de bağlı olduğu merkezi Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan Ortodoks Kilisesi'ne bağlı 2 rahip, Pazar günü Özgür Suriye Ordusu mensuplarınca kaçırıldı. Dün akşam saatlerinde iki din adamının Halep'te serbest bırakıldığı ileri sürüldü ancak bu iddia hiçbir yetkili tarafından doğrulanmadı. Halep Ortodoks Kilisesi Metropoliti Pavlo Yazıcı (60) ile Halep Süryani Rum Ortodoks Metropoliti Yuhhana İbrahim (54) pazar günü Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi'ndeki ayine katıldı. Ayinden sonra İskenderun'da konakladılar. Önceki gün de şoförleriyle İskenderun'dan ayrılarak Suriye'ye geçtiler. Fakat araç, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan geçtikten sonra 20'nci kilometrede, İdlip kırsalında durduruldu. Şoför başına tek kurşun sıkılarak öldürüldü 2 rahip de kaçırıldı.

POLİS, KAMERALARI İNCELİYOR

Olayın duyulması üzerine merkezi Şam Ortodoks Kilisesi harekete geçti. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile temas kuruldu. Rahiplerin kaçırıldığı bölgenin Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kontrolünde bulunduğu öğrenildi. SABAH'a konuşan ve isim vermek istemeyen bazı cemaat yetkilileri, her iki metropolitin, Boston'daki bombalı saldırının ardından Çeçen uyruklu iki kardeşin etkisiz hale getirilmesine misilleme olarak, ÖSO içindeki Çeçen savaşçılarca kaçırılmış olabileceğini belirtti. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu ise yaptığı açıklamada din adamlarının kaçırılmasından Esad yönetimini sorumlu tuttu. Olay Hatay'da da yankı buldu. Emniyet birimleri her iki din adamının İskenderun'da kaldığı süreyi, ayini ve gittikleri yerleri tek tek inceledi. Metropolitlerin takip edilip edilmediği anlaşılmaya çalışılıyor. Pazar günü, iki metropolitin katıldığı Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi'nde yapılan ayinde bulunanlardan Marta Bakırcı da SABAH'a konuştu. Bakırcı şunları söyledi: "Her iki metropolit hem Suriye'de hem Türkiye'de çok sevilen iki din adamıydı. Yılda 2-3 kez ayin için gelirlerdi. Her iki papaz da cemaate, 'Bol bol dua edin' diyerek barış, kardeşlik, sevgi mesajları verdiler." Papa'nın da iki din adamının kurtulması için dua ettiği açıklandı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye sınırında Boston misillemesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN