Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PKK militanları çekilmeye başladı

PKK'nın çekilme kararının ardından Karadeniz, Sivas ve Erzincan'da bulunan grupların, Tunceli'ye doğru hareket ettikleri ve kısa zamanda bölgeye ulaşacakları öğrenildi.

Giriş Tarihi: 25.4.2013 17:59 Güncelleme Tarihi: 25.4.2013 19:54
KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan'ın basın açıklaması ile çekilme kararının örgüt mensuplarına geçtiğimiz haftalarda bildirilmesi üzerine gruplar çekilme hazırlığı içine girdi. Örgüt mensuplarının 'Dersim eyaleti' olarak adlandırdıkları bölgeye doğru harekete geçtikleri öğrenildi. PKK'nın önemli bölgelerinden biri olan ve 300 örgüt mensubunun bulunduğu Tunceli'de, Kandil'den gelen talimatların bölge sorumlularına bildirilmesi üzerine çekilme hazırlıkları başladı.

Geçtiğimiz hafta grupların bahar mevsimiyle birlikte sığınaklardan çıkarak diğer gruplarla iletişime geçtiği ve yoklama mahiyetinde görüşmelerin yapıldığı ortaya çıktı. Kandil'den gelen mesajların Tunceli'de bulunan 'Doğu karargah grubu' olarak bilinen Ovacık, Pertek, Hozat ve Çemişgezek 'Batı karargah grubu' olarak bilinen Mazgirt, Pülümür ve Nazimiye'de bulunan gruplara toparlanmaları, Murat Karayılan'ın basın açıklamaları doğrultusunda hareket ve hazırlık içine girmeleri yönünde mesajların iletildiği belirtildi.


KARADENİZ GRUBU YOLA KOYULDU

Karadeniz Bölgesi'nde Tokat, Sivas, Gümüşhane, Samsun, Ordu ve Giresun ve Kastamonu üzerinde faaliyet gösteren yaklaşık 20 kişilik PKK'lı grup da bölgede uzun yıllar kalan ve faaliyet gösteren TİKKO militanları rehberliğinde Erzincan bölgesine, ardından Tunceli bölgesine ulaşmak için yola koyuldu.

Tunceli bölge sorumlusu Seyithan kod adlı Serdar Erdoğan'ın kontrolünde bulunan Karadeniz grubunun bölgeye ulaşmasının ardından, gruplar halinde Bingöl güzergahından sınır dışına doğru yönelecekleri öğrenildi. Karadeniz bölgesi ile bağlantı kuran Serdar Erdoğan'ın telsizle, geri çekilen gruplara yönelik dikkatli ve titiz davranmaları yönünde uyarılarda bulunduğu belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK militanları çekilmeye başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN