Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emekçiler 1 Mayıs'ta Taksim'de

Türk-İş, DİSK, KESK ve TTB, 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama kararı aldı. Emek örgütleri, işçisi, işsizi, emekçisi, emeklisi, aydını, sanatçısı, gazetecisi, öğrencisi, esnafı, kadını, genci, yaşlısıyla tüm halkı adalet, eşitlik, özgürlük, barış ve gerçek demokrasi için 1 Mayıs alanlarında birlikte olmaya çağırdı.

Giriş Tarihi: 25.4.2013 11:59 Güncelleme Tarihi: 25.4.2013 13:18
Türk-İş, DİSK, KESK ve TTB, tarafından yapılan ortak açıklamada, Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs'ı birlik ve dayanışma içerisinde, en coşkulu ve en geniş katılımla kutlamak için çalışmalarını tüm Türkiye'de olduğu gibi İstanbul'da da devam ettirdikleri belirtilerek, "Bu yıl da, çağırıcı ve katılımcı örgütler olarak İstanbul'da 1 Mayıs'ı Taksim 1 Mayıs Alanı'nda kutlayacağız" denildi. Açıklamada ayrıca, "Gerek onlarca emekçi kardeşimizin 77'de katledilmeleri ve gerekse ülkemizdeki benzer siyasi cinayet ve katliamların açığa çıkartılarak hesap sorulmaması, Taksim 1 Mayıs Alanı'nın demokrasi mücadelesi açısından vazgeçilmez bir öneme sahip olmasının temel kriterlerindendir" ifadeleri kullanıldı.

"TAKSİM 1 MAYIS ALANI'NDA OLACAĞIZ"

Bu yıl Taksim 1 Mayıs Alanı'nın, "yayalaştırma projesi" nedeniyle kutlamaların yapılması konusunda kimi fiziki engellerin göze çarptığının ifade edildiği açıklamada, fakat bunun tamamen teknik bir sorun olduğu ve yapılan incelemelerle birlikte, alınacak önlemlerle bu sorunun aşıldığı belirtildi. Açıklamada, "Bir kez daha halkımızın bilmesini istiyoruz ki; hiçbir sıkıntıya yer bırakmadan, sorumluluk duygularımız ve tüm coşkumuzla, birlik ve dayanışma içerisinde Taksim 1 Mayıs Alanı'nda olacağız" denildi.

"Baskıcı, otoriter, ırkçı/gerici yönetim anlayışına karşı; adalet, eşitlik, özgürlük ve demokrasi için 1 Mayıs'ta Taksim 1 Mayıs Alanı'ndayız" ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, 152 ülkeden 175 milyon işçiyi temsil eden ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow'un da bu yıl Taksim 1 Mayıs Alanı'nda olacağı belirtildi.

Emek örgütleri, işçisi, işsizi, emekçisi, emeklisi, aydını, sanatçısı, gazetecisi, öğrencisi, esnafı, kadını, genci, yaşlısıyla tüm halkı adalet, eşitik, özgürlük, barış ve gerçek demokrasi için 1 Mayıs alanlarında birlikte olmaya çağırdı.

"TEK BİR KATILIMCININ BİLE BURNUNUN KANAMASINI İSTEMEYİZ"

Türk-İş İstanbul Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, heyet üyeleriyle Taksim Meydanı'nda incelemeler yaptıklarını belirterek, "1 Mayıs'ta Taksim'de olacağız ama kutlamaların şekil ve yöntemi nasıl olacak, bunu belirlememiz lazım. Tarlabaşı ile Taksim arasında 30-40 metre derinliğinde inşaat alanları var. Tek bir katılımcının bile burnunun kanamasını istemeyiz. Ters bir durum olursa kutlamalara gelenler 30-40 metre aşağıya düşebilir" dedi.

Yetkililerin bu yıl sendikaların Taksim Anıtı'na çelenk bırakması ve ardından Kazancı yokuşunda karanfil dağıtmasının daha uygun olacağını düşündüğünü ifade eden Büyükkucak, şöyle devam etti:

"Biz, Taksim Meydanı'nda mutlaka kürsü kurmak istiyoruz. Taksim Meydanı'nda inşaatın sürdüğü alanlarla miting alanının irtibatı bir şekilde kesilebilir diye düşünüyoruz. Valilik ile bir görüş birliğine varırsak katılımcıları belli sayıda tutmak için çevre illere çağrıyı yapmayız."

HAK-İŞ, KARABÜK'TE VE TAKSİM'DE

Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay, daha önceki yıllarda 6 konfedarasyonun Taksim'de 1 Mayıs'ı birlike kutladığını hatırlatarak, şöyle dedi:

"Bu yıl da birlikte kutlamak için 3 toplantı yaptık ama DİSK ile KESK oyunbozanlık yaptı. 'Kutlamalarda Memur-Sen ile Türkiye Kamu-Sen olmasın' dediler. Biz de birliktelik sağlanamadığı için konfederasyon olarak 1 Mayıs'ı işçi kenti Karabük'te kutlayacağız. Taksim bizim için adrestir, başka bir anlamı yok. Taksim'de amaca ulaşılmıştır. Taksim'de yapılacak bir ortak kutlamaya her türlü katkıyı vermeye hazırız ancak inşaatın sürdüğü Taksim, bu koşullarda en fazla 7-8 bin kişiyi alabilir. Ayırca, Taksim'deki fiziki koşullar bir kutlama için uygun değil, meydanda 30 metre derinliğinde çukurlar var. İnsanlara yazık günah. Bir şey olursa hesabını kim verecek? Taksim'de yapılacak bir kutlama için en uygunu neyse biz ona destek vermeye hazırız."

MEMUR-SEN ÇANAKKALE'DE

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, 1 Mayıs'ın ortak kutlanması için çaba gösterdiklerini ancak yaşanan sorunlar nedeniyle çözüm süreci konseptine de uygun olarak 1 Mayıs'ı Çanakkale'de kutlama kararı aldıklarını söyledi.

Kutlamada dünya barışı, yeni anayasa, çalışma hayatındaki sorunları çözümü ve çözüm süreci konularında çağrı yapacaklarını anlatan Gündoğdu, "Biz, bu sene Taksim'de olmayacağız. 1 Mayıs'ı en az 35 bin kişiyle kurtuluş destanının yazıldığı Çanakkale'de kutlayacağız" dedi.
Öte yandan, Türkiye Kamu-Sen'in 1 Mayıs'ı kutlamak üzere ayrı bir organizasyon yapmadığı, illerdeki kutlamalara katılınabileceği yönünde teşkilatlara yazı gönderildiği kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emekçiler 1 Mayıs'ta Taksim'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN