'Barışı sağlayabilecek köklü kültüre sahibiz'

Giriş Tarihi: 26.4.2013

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç: Barışa, tıkanmış olan kalp ve gönül yollarının açılmasıyla daha kolay ulaşabiliriz. Köklü bir kültüre sahibiz. Bütün dinlerde savaş değil, barış fetihtir

, Yüksek Mahkeme'nin kuruluş yıldönümünde barış süreci ve yeni anayasa yapım çalışmaları için mesajlar verdi. Anayasa Mahkemesi'nin 51'inci kuruluş yıldönümü töreni, Mahkeme'nin "Yüce Divan Salonu" olarak da bilinen konferans salonunda gerçekleştirildi. Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katılırken, MHP ve BDP'den üst düzey katılım gerçekleşmedi. Kılıç, şu mesajları verdi:
BARIŞ KALPLERDE: İnsanların taşıdığı kalp ve gönül, kin ve nefretin evi olarak yaratılmamıştır. Doğal olan ve yakışan sevginin, saygının, hoşgörünün, sabrın ve merhamet duygularının buraları yurt edinmesidir. İnsan onurunun da beslendiği bu duyguların gücünden ve enerjisinden faydalanmalıyız.
SAVAŞ DEĞİL, BARIŞ FETİHTİR: Barış düzenine yazılı metinlerle değil, tıkanmış olan kalp ve gönül yollarının açılmasıyla daha kolay ulaşabiliriz. Bunu sağlayabilecek yüzyıllardır biriktirdiğimiz çok köklü bir kültüre sahibiz. Zira bütün dinler ve inançlarda savaşı değil, barışı fetih olarak tanımlayan ortak kurallar vardır. Farklılıkları ya da farklı olma hakkını ancak, bu kültürle güvence altına alabiliriz.
"VUR DE VURALIM" VE MHP'YE: Toplumsal tansiyon artsa da, halkımızın olaylar karşısındaki sabrı ve olgunluğu, demokratik değerlere olan bağlılığı, gelecekle ilgili kaygılarımızı azaltmaktadır. Ancak, halkımızın bu olgunluğu daha fazla zorlanmamalıdır. İfade ve örgütlenme özgürlüğü, toplumu ayrıştıran nefret söylemlerinin kaynağı olamaz. Hakaret, baskı ve şiddet içerikli ifadelerle ırkçı yaklaşımların ifade özgürlüğünün korumasından faydalanması mümkün değildir.
SİLİVRİ'DEKİ GÖSTERİLER VE CHP'YE: Bazı kesimlerin ilgi duyduğu, ya da siyasi düşünce ortaklığının doğal sonucu olarak yakın dostların yargılandığı davalarda, demokratik tepki ve destek verilmesi anlayışla karşılanmalıdır. Bu konuda verilmiş anayasal haklar sonuna kadar kullanılabilir. Ancak, hakların kullanılması yargıya meydan okumayı, onu tehdit etmeyi ve şiddete başvurma hakkını kimseye vermez. İşgal ettiği makam, mevki, unvan ne olursa olsun kimsenin suç işleme imtiyazı olamaz. Anayasa Mahkemesi'ndeki tören sonrasında Kılıçdaroğlu binadan hemen ayrılırken, Kılıç, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ı makamında bir süre ağırladı. ANKARA

'ANAYASA İÇİN GENİŞ KATILIMLI REFERANDUM YETERLİDİR'

ANAYASA SÜRECİ YAVAŞLADI: Dört partimizin önerilerini sunduktan sonra, müzakere imkanlarını zorlamamaları, ortak bir paydada buluşmak için tıkanan noktada, yeni öneriler ortaya koymamış olmaları sürecin yavaşlamasına yol açmıştır. Siyasi partilerimizin gayretleriyle yeni öneri ve çözüm yollarının devreye girmesi halinde, umutlar tükenmeyecektir. Bu güçlü iradenin karşılıksız kalması halinde, toplum, yaşadığı anayasal sorunlara karşı ilgisiz ve tepkisiz kalabilir. Bu sonuçtan, başta siyaset kurumlarımız olmak üzere herkesin zarar göreceği açıktır.
REFERANDUM YETER: Siyaset kurumlarımızın tam bir uzlaşma sağlaması zaten düşünülemez. Herkesin isteklerinin anayasada yer alması gibi bir ütopyanın gerçeklerle örtüşmeyeceği açıktır. Önemli olan referanduma sunulacak anayasanın, yüksek bir katılımla kabulünü sağlayacak ortak projelerin ortaya çıkarılmasıdır.
DARBECİLER HAKLI ÇIKAR: Olumsuz sona erecek bir sürecin, yeni anayasa yapımının ancak, demokrasi dışı müdahaleler sonucu gerçekleşebileceği yönündeki temelsiz ve yersiz düşüncelere haklılık kazandıracağı unutulmamalıdır.
TEK KIRMIZI ÇİZGİ İNSANLIK ONURU: Anayasa yapım sürecinde rol alan sosyal ve siyasal kurumların, değişmemesi gereken tek kırmızı çizgilerinin "insanlık onuru" olması ve bunu anayasaya yansıtarak gelecek kuşaklara değerli bir miras bırakmaları beklenmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Barışı sağlayabilecek köklü kültüre sahibiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN