Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kandil açıklaması dünya basınında

PKK liderlerinden Murat Karayılan'ın örgütün 8 Mayıs'tan itibaren Türkiye'den çekilmeye başlayacağını duyurduğu basın toplantısı, dünya basınında yankı buldu.

Giriş Tarihi: 26.4.2013 13:54 Güncelleme Tarihi: 26.4.2013 15:18
Kandil açıklamalarının "barış süreci" açısından taşıdığı öneminin altını çizen yabancı gazeteler, özellikle PKK'nın, hükümetin çekilme öncesi silahsızlanma talebini "reddetmesi" üzerinde durdular. Haber ve yorumlarda sürecin "kırılganlığı" ve "sabotajlara açık oluşu" da vurgulanan unsurlar arasında.

NEW YORK TİMES: "KARAYILAN, HÜKÜMETİN SİLAHSIZLANMA TALEBİNİ REDDETTİ"

New York Times gazetesi, PKK'nın 8 Mayıs'tan itibaren Türkiye'den çekileceğini ancak hükümetten "mutabakatın kendine düşen kısmını" yapmasını beklediğini belirtti.

"Ama (Karayılan) Türk hükümetinin isyancıların ülkeyi terk etmeden silahsızlanmaları yönündeki taleplerini reddetti" diyen NYT, "Birçok analist, PKK'nın açıklamasına rağmen barış sürecinin kırılgan ve hala bozulma riski altında olduğu konusunda hem fikir" diye yazdı. Hükümetin, PKK'nın mücadelesinden vazgeçmesinin karşısında bazı değişiklikler yapmayı "kabul ettiği" savunulurken de "Sözlerini yerine getirip getirmeyeceği belli değil" görüşünü de öne sürdü.

WALL STREET JOURNAL: "TÜRKİYE BARIŞA DAHA YAKLAŞTI AMA SÜREÇ KIRILGAN"

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, "Türkiye, Kürt militanları ile barışa bir adım daha yaklaştı" sözleri ile start verdiği haberinde Türkiye'nin "bir barış anlaşması"nın, bölgedeki güç dinamiklerini değiştireceğini umduğunu da öne sürdü.

Gazete, Türkiye'deki "barış süreci"ne ilişkin kuşkulara da dikkat çekerken "Ateşkes tutsa da tam silahsızlanma ve militanların topluma yeniden entegrasyon yolu, uzun ve sabotajlara açık olacak. Barış anlaşmasına hala büyük engeller var ve taraflar arasında güven artmakla birlikte kırılgan olmayı sürdürüyor" uyarısında bulundu.

FİNANCİAL TİMES: "SORUN BİTERSE ERDOĞAN'IN TARİHİ BAŞARISI OLUR"

İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times da, şimdiye kadar 35 bin kişinin ölümüne neden olan bir sorunun bitmesi halinde "Recep Tayyip Erdoğan'ın tarihi bir başarı" oluşturacağını vurguladı.

PKK ile varılan mutabakatın Türkiye'nin Suriye pozisyonu açısından da sonuçlarının olacağına dikkat çeken gazete, Karayılan için "PKK'nın Türk hükümetinin anayasayı değiştirmesini beklediği ve silahlarını ancak Öcalan ve diğerlerinin cezaevinden tahliye edilmesinden sonra bırakacağı uyarısını da yaptı" diye yazdı. Buna karşın gazete, hükümetin bir affın söz konusu olmadığında ısrar ettiğine de dikkat çekti.

EL PAİS: "PKK'NIN SİLAHLARINI BIRAKMA NİYETİ YOK"

İspanya'nın en büyük gazetesi El Pais de, Kandil'deki açıklamaları yansıttığı haberinde Karayılan'ın Türk ordusundan, "anlayış" beklendiğini, örgütün saldırılması halinde savunma hakkını kullanacağını söylediğini kaydetti.

Gazete "Hükümet ve özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, herhangi bir sorun olmaması için militanların çekilmeden önce silahlarını bırakmaları gerektiğinde israr ettiğini ancak öyle görünüyor ki PKK'nın bunu yapmaya hiç niyeti yok" sözlerini de kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kandil açıklaması dünya basınında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN