KCK davasında flaş gelişme

Giriş Tarihi: 26.4.2013 17:10 Güncelleme Tarihi: 26.4.2013 19:13
İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK'ya ilişkin aralarında gazetecilerin de yargılandığı davada, sanıklar Sadık Topaloğlu ile Zeynep Kuray'ı tahliye etti.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya verilen aranın ardından ara karar açıklandı.

Buna göre, yakalamalı 2 sanığın yakalanmasının beklenmesine, sanıklar Yüksel Genç ile Ertuş Bozkurt'un kendilerine ait olduğunu kabul etmedikleri telefon tapeleriyle ilgili Adli Tıp Kurumu'na yazı yazılarak ayrıntılı ses analiz raporunun istenilmesine karar verildi.
Mahkeme heyeti, bazı sanıkların ve avukatların, savunma yaparken iddianame ve tutuklularla ilgili savunma sınırlarını aşan ve suç teşkil edebilecek ifadeler kullandıkları için haklarında Silivri Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına ve gelecek duruşmanın yeni inşa edilen salonunda yapılabilmesi için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasına hükmetti.

Sanıklar Sadık Topaloğlu ile Zeynep Kuray'ın tutuklu kaldıkları süre ve mevcut delil durumu göz önüne alarak tahliyelerine karar veren mahkeme heyeti, bu kişilere yurt dışına çıkma yasağı koydu.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar hakkında mevcut delil durumu, haklarında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin içtihatları doğrultusunda tutukluluk konusunda makul süreyi aşan bir durumun bulunmaması, adli koruma tedbiri uygulanmasının yetersiz kalacağından 24 sanığın tutukluluk hallerinin devamını kararlaştırdı.
Duruşma, 17 Haziran'a ertelendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KCK davasında flaş gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN