Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MGK'dan "tüm terör örgütleri" vurgusu

Giriş Tarihi: 26.4.2013

MGK toplantısında çözüm sürecine destek verilirken, bildiride ilk kez "terör örgütü" çoğul kullanıldı ve"tüm terör örgütleriyle mücadele" ifadesi yer aldı

(MGK) nisan ayı toplantısı kritik bir günde yapıldı. MGK, PKK'nın mayıs ayının ikinci haftasında çekilmeye başlayacağını açıkladığı dakikalarda Çankaya Köşkü'nde toplandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlık ettiği toplantıya Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, kuvvet komutanları ve MGK üyesi bakanlar katıldı. Toplantının ana gündem maddesini, terör örgütünün yurtdışına çıkışı ile ilgili konular oluşturdu. Kurul üyeleri, çözüm sürecine ilişkin görüş alış verişinde bulundu. Süreç içinde TSK'nın izleyeceği yol haritası da masaya yatırıldı. Çözüm sürecine destek verilirken terörle mücadele kararlılığı yinelendi. MGK bildirisinde ilk kez terör örgütüne çoğul bir yaklaşım getirilerek, "Tüm terör örgütleriyle mücadelede kararlılığımızın devamı, uluslararası toplumla koordinasyon ve işbirliğinin önemi bir kez daha vurgulanmıştır" denildi.

IRAK'TA İSTİKRARA DESTEK

Toplantının ardından yayımlanan açıklamada, halkın huzur ve güvenliğini temin amacıyla yürütülen faaliyetlerin görüşüldüğü, bu kapsamda sarf edilen çabaların kalıcı netice vermesi için alınması gerekli ilave tedbirlerin değerlendirildiği belirtildi. Yaklaşık 4 saat süren MGK'da iç ve dış gelişmeler ele alındı. Marmara baskını nedeniyle özür dileyen İsrail'le başlayan normalleşme sürecinin de MGK'da değerlendirildiği öğrenildi. Suriye ve Irak'ta yaşanan gelişmeler de birkez daha masaya yatırıldı. Irak'la ilgili gelişmeler MGK bildirisine "Bu ülkede kalıcı istikrarın tesisine yönelik desteğimizin sürdürüleceği vurgulanmış, Türkiye-Irak ilişkilerinin her alanda geliştirilmesi yönündeki irademiz teyit edilmiştir" ifadeleriyle yansıdı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir Tarım Bakanı da MGK toplantısına katıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de kurul toplantısına katılarak, MGK üyelerine toprak reformuyla ilgili yaklaşık 40 dakika süren brifing verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MGK'dan "tüm terör örgütleri" vurgusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN