Metropolitler serbest bırakıldı

Türkiye'de 5 gün önce katıldıkları bir ayinden sonra Suriye'ye dönüşlerinde kaçırılan iki Ortodoks metropolit, serbest bırakıldı. Ancak nerede oldukları gizli tutuluyor...

Pazar günü İskenderun'daki Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi'ndeki ayinden dönerken, Halep yakınlarında Özgür Suriye Ordusu kontrolündeki bölgede Çeçen savaşçılar tarafından kaçırılan, Halep Ortodoks Kilisesi Metropoliti Pavlo Yazıcı ile Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhhana İbrahim, 5 gün sonra, dün sabaha karşı serbest bırakıldı. Serbest bırakılmaları için internet üzerinden kampanya başlatılan din adamlarından ikisinin serbest bırakılması sevinç yarattı. Üç ay önce kaçırılan Rum Ortodoks Kilisesi papazı Isaac Mahfood ile Ermeni Katolik Kilisesi papazı Michael Kayyal'dan ise hala bir haber alınamadığı belirtildi. Adıyaman, Şanlıurfa, Malatya, Hatay, Mersin ve Elazığ bölgesinden sorumlu Adıyaman Süryani Kilisesi Metropoliti Melki Ürek, "Bize de bırakıldıkları bilgisi verildi. Sabaha karşı 04.30 sularında bırakılmışlar. Sağlık durumlarının iyi olduğunu öğrendik. Güvenlik nedeniyle, nerede olduklarını öğrenemedik ama Halep yakınlarında olduklarını biliyoruz. Çok sevinçliyiz. Diğer din adamlarının da bırakılmasını bekliyoruz" diye konuştu. Metropolitlerin serbest bırakılmaları için bölge ülkeleri seferber olmuştu. Pazarg ünü kaçırılan iki metropolitle, 3 ay önce kaçırılan iki papazın resimlerini internet üzerinden paylaşan cemaat mensupları, kampanyalar başlatmıştı. Vatikan da iki din adamının bırakılması için çağrı yapmıştı. Papazlar Mahfood ve Kayyal'ı kaçıran ve isyancı olduğu iddia edilen kişilerin, yaklaşık 250 bin dolar fidye istedikleri iddia ediliyor.

KAÇIRILAN 8 TÜRK İÇİN TALİBAN'DAN TAKAS ŞARTI
Afganistan'ın Logar kentinde 8'i Türk 11 kişiyi kaçıran Taliban'dan rehinelerin salıverilmesine ilişkin ilk somut talep geldi.Taliban, kaçırılanların salıverilmesi için Kabil yönetiminin elinde tuttuğu bazı Taliban üyelerini serbest bırakmasını istedi. Logar Kent Konseyi Başkanı Abdülveli Vekil, Taliban'ın yerel komutanları ile kaçırılan yabancıların durumlarına ilişkin görüştüklerini, Taliban'ın alıkoyduğu tutuklulara karşı Kabil'in bazı esir Taliban üyelerini serbest bırakmasını istediklerini söyledi. Logar Vali Yardımcısı Haşim Feyzi de kaçırılan yabancıların salıverilmesine ilişkin Taliban ile devam eden müzakerelerde şu ana kadar net bir sonuca ulaşılamadığını kaydetti. Logar'a kötü hava şartlarından dolayı acil iniş yapan ve 8 Türkü taşıyan, helikoptere Talibanel koymuştu.

TÜRKİYE'NİN GİRİŞİMLERİ ETKİLİ OLDU
Suriye'de Çeçen direnişçiler tarafından esir alınan iki Süryani metropolitin serbest bırakılmasında Türkiye'nin girişimleri etkili oldu. Suriye'deki olayların tırmanması üzerine güvenliklerinden endişe eden Süryaniler için Türkiye'nin devreye girmesi, ABD'de yaşayan Süryani bir gencin, AK Parti'de danışmanlık yapan arkadaşından yardım istemesi üzerine başladı. Yardım talebi önce AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'a aktarıldı. Süryaniler ile bir araya gelen Kurtulmuş, durumu Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na iletti. Davutoğlu, Süryanilerle birkaç kez görüştü ve yardım sözü verdi. Görüşmelerin ardından Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) "Süryanilerin güvenliği bizim için önemli. Kimse onlara dokunmasın" mesajı iletildi. Bu mesaj Süryanilerin güvenlikleri için önemli bir teminat oldu.

MİT DEVREYE GİRDİ

Suriyeli metropolitlerin kaçırılması üzerine benzer bir mekanizma devreye sokuldu. Süryani Rum Ortodoks Metropoliti Yuhhana İbrahim ve Rum Ortodoks Metropoliti Pavlo Yazıcı'nın serbest bırakılması için Milli İstihbarat Teşkilatı'nın ÖSO ile temasa geçtiği öğrenildi. ÖSO, bünyesinde mücadele veren Çeçen grubu ikna etti ve metropolitler bu girişimler sonucu serbest kaldı.

TEŞEKKÜR KONFERANSI

Türkiye'nin girişimleriyle Suriye'de güvenlikleri sağlanan Süryaniler 30 Nisan'da Ankara'da bir konferans düzenleyecek. Tüm dünyada yayın yapan iki Süryani kanal, bu konferansı canlı verecek ve bütün Süryaniler bu konferansı izleyecek. Bu önemli konferansa Süryanilerin güvenliği için ilk girişimi başlatan Numan Kurtulmuş da davet edildi. Konferansta tüm Süryaniler adına Kurtulmuş'a teşekkür edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metropolitler serbest bırakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN