Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ABD küresel bir lideri ağırlama heyecanında'

Giriş Tarihi: 28.4.2013

Bağış, Başbakan Erdoğan'ın Washington ziyareti ile ilgili olarak "Ben ilk defa Amerikan tarafını bir ziyaretle ilgili bu kadar heyecanlı gördüm" dedi

AB Bakanı ve Başmüzakareci Egemen Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gelecek ay Washington'a yapacağı ziyaretle ilgili, "Türk- Amerikan ilişkilerinin son 30 yılını yakından takip etmiş bir kişi olarak şunu özellikle vurgulamak istiyorum; ben ilk defa Amerikan tarafını bir ziyaretle ilgili bu kadar heyecanlı gördüm" dedi. Bağış, Washington'daki temasları kapsamında ABD Ticaret Bakanı Vekili Rebecca Blank ile görüştü, daha sonra da ABD'deki Türk çatı kuruluşlarından Türk Amerikan Dernekleri Asamblesinin (ATAA) düzenlediği Türk Amerikan Ulusal Kongresinin, resepsiyonuna katıldı. Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde verilen resepsiyon sonrasında Türk basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bağış, Başbakan Erdoğan'ın mayıs ayı ortasında ABD'ye düzenleyeceği ziyaret öncesinde Washington'daki durumla ilgili Türk Amerikan ilişkilerinin son 30 yılını yakından takip etmiş bir kişi olarak, ilk defa Amerikan tarafını bir ziyaretle ilgili bu kadar heyecanlı gördüğünü belirtti. ABD ile Türkiye arasındaki birçok üst düzey zirvenin hazırlanmasında görev aldığını hatırlatan Bağış, "Hem son 11 yıllık AK Parti iktidarında hem de daha evvelinde ABD'deki lobicilik ve dernekçilik çalışmalarının parçası bağlamında Türk- Amerikan ilişkilerinin son 30 yılını yakından takip etmiş bir kişi olarak şunu özellikle vurgulamak istiyorum, ben ilk defa Amerikan tarafını bir ziyaretle ilgili bu kadar heyecanlı gördüm" ifadelerini kullandı. Bağış şöyle devam etti: "Sadece Türkiye Cumhuriyetinin bir başbakanını ağırlama heyecanıyla değil, küresel bir lideri ağırlama heyecanıyla, çok büyük bir hassasiyetle hazırlık yaptıklarını gördüm. Bu ziyaretin en ufak detaylarına kadar planlamalar yapılıyor ve bunun talimatının da bizzat Başkan Barack Obama tarafından verildiğini de kendileri vurguladılar." Bağış, ABD Başkanı Obama'nın, Başbakan Erdoğan ile olan şahsi dostluğuna, ABD'nin dış politika öncelikleri açısından Türkiye ile ilişkilerinin gelişmesine çok önem verdiğini, bu yüzden de ABD detaylı hazırlık içerisinde olduklarını gördüğünü söyledi. Washington'da hazırlıkların detaylarıyla ilgili bilgilendirildiğini vurgulayan Bağış, "Gerçekten ben de Türkiye Cumhuriyetinin bir vatandaşı olarak, benim başbakanıma gösterilen bu ilgiden göğsüm kabardı, gururlandım" diye konuştu.

KİMYASAL SİLAH

Bağış, görüşmelerinde, Suriye'de Esad rejiminin kimyasal silah kullandığı iddialarını da değerlendirdiklerini dile getirerek, şunları kaydetti: "ABD, yeni birtakım bulgularla Suriye'deki Esed rejiminin kimyasal silah kullandığını, bu yüzden artık müdahalenin kaçınılmaz olduğun tartışıyor. Ben de kimyasal silahlar olmasa bile kaçınılmazdı, çünkü Suriye'de günde 150 vatandaşını öldüren bir dikta rejimi var dedim."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'ABD küresel bir lideri ağırlama heyecanında'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN