Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Aileler dağılmasın' diye yeni kanun

Aile Bakanlığı ailelerin parçalanmasının önüne geçilmesi ve Türk aile yapısının korunması için çalışma başlattı. Bakanlık sivil toplum kuruluşlarından gelecek öneriler ışığında Aile Kanunu'nu hazırlayacak

Giriş Tarihi: 28.4.2013
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türk aile yapısının korunması, ailelerin parçalanmasının önüne geçilmesi için yeni bir kanun çalışması hazırlıklarına başladı. İsmi Aile Kanunu. Bakanlığın bu hazırlığa başlamasının ana nedeni 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddete karşı caydırıcı tedbirleri içerirken, aile birliğinin korunması açısından eksik olması olarak açıklanıyor. Sivil toplum kuruluşları tarafından da uzun süredir dile getirilen, "ailelerin parçalanmasını önlemek için tedbirler alınmalı" talebine olumlu yaklaşan Aile Bakanlığı, yeni kanunu da buralardan gelecek talepler çerçevesinde değerlendirecek. Bakan Fatma Şahin'in verdiği talimatla geçtiğimiz haftalarda kadın, aile ve çocuk üzerine çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarına Aile Kanunu hakkındaki görüş ve önerilerini iletmelerini isteyen bir yazı gönderildi. Bakanlık, gelecek talepler doğrultusunda kanun çalışması için harekete geçecek. Kanun ile kadının toplumdaki ve çalışma hayatındaki rolü için yeni tedbirler hazırlanırken, yeni yasa, kadın, erkek ve çocuk için "aile" kurumu altında eşit tedbirleri getirecek.

YILDA 110 BİN BOŞANMA

Türkiye'de son 10 yılın ortalamasına göre, yılda 550-650 bin evlilik gerçekleşirken, 100-110 bin arasında da boşanma görülüyor. Ne var ki boşanan 100 bin kişiden 80 bini ikinci defa evlenirken, 12 bini de boşandığı eşiyle tekrar birleşiyor. Aile Ombudsmanlığı uygulamasıyla bu durumdaki kişilere rehberlik hizmeti verilirken, Aile Danışma Merkezleri aracılığıyla da ailelerin dağılmaması için yol gösterici bilgiler veriliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Aileler dağılmasın' diye yeni kanun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN