Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kandil'e nazır tatil üssü

Barzani ailesi, Kandil Dağı'nın tam karşısındaki Korek Dağı'nı tatil üssüne çevirdi.

Giriş Tarihi: 28.4.2013 13:40 Güncelleme Tarihi: 28.4.2013 13:41
Barzani ailesine ait Darin Grup, Korek Dağı'nda beş yıldızlı otel, VIP restoran, kayak tesisi ve çeşitli kompleksler yaptırıyor. Tesis'in beş yıldızlı restoranını Türkiye'den Ada Cafe işletmek için aday olduğu bildirildi. Ada'nın ortağı Zana Sezen, "Barış hayata geçerse Kandil'i de Korek Dağı gibi bir tatil cennetine çevrilebilir. Dağdan inmek ve hayata yeniden başlamak isteyenler de Kandil Dağı'nda istihdam edilebilir" dedi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Barzani ailesi, Kandil Dağı'nın karşısındaki Korek Dağı'nı tatil cennetine çevirecek. Kürdistan Özerk Bölgesi'nde cep telefonu ve telekomünikasyon piyasasını tek başına elinde tutan ve Korek Tekekom'un da sahibi olan Barzani, şirketine adını veren Korek Dağı'na yatırım yapmak için kolları sıvamış durumda. 60 milyon dolarlık yapıtırım yapılan tesis, Kürdistan bölgesinin en önemli yatırımı olarak göze çarpıyor. 3200 metre yükseklikteki Korek Dağı'ndaki hareketlilik, Türkiye'de barış ihtimalinin güçlenmesiyle daha da artmış durumda.

Dağa teleferik döşeyen Darin Grup, beş yıldızlı otel, VIP restoranları, kayak tesisleri dahil her şeyi kendisi planlamış. Korek Dağı'ndaki tesisleri işletmek için hazırlanan Türkiyeli işadamı Zana Sezen, Erbil'in en büyük alışveriş merkezi olan Family Mall'da ülkenin en büyük restoranını işletiyor. Türkiye'deyken Azadi gazetesini çıkaran Sezen, 2.5 yıl da hapis yatmış. Uzun yıllardır siyaset hayatının uzağında olan Sezen, Barzani ailesinin pek çok yatırımlarında önemli bir partner. Korek Dağı'nın geçmişte Kürdistan Demokrat Partisi'nin önemli bir strateji merkezi. Saddam döneminde Irak ordusunun üslendiği en önemli noktalardan biri olan Korek Dağı, Irak ordusunun yığınak alanıymış.


KANDİL, TÜRKİYE VE İRAN MANZARALI

Zana Sezen, Korek Dağı'nın Kürdistan'ın kayak merkezi olacağını söylüyor. Kandil'in tam karşısında yer alan Korek Dağı'nın sahibi olduğu Darin Grup'un özel mülkü olduğunu söyleyen Sezen; dağın Kandil'in yanı sıra, Türkiye ve İran'ı da gördüğünü söyleyerek, çok özel bir konuma sahip olduğunu anlatıyor. Dağda 240 villa, otel, teleferik, dağ restoranı ve kayak üssü yapıldığını anlatan Sezen, "Kürdistan'ın kabuğunu kırdığını Korek'ten belli oluyor" dedi. Barış süreci tamamlandığında "Kandil de bir turizm cenneti olabilir. Çünkü stratejik olarak da doğa güzelliği olarak da muhteşem bir manzaraya sahip" diye konuşuyor. Sezen, Kürdistan Hükümeti'nin Kandil'i de turizme kazandırma projesinin olabileceğini söyleyerek "Biz de böyle bir yatırımın içinde yer almak istiyoruz" diyor. Kandil'in alan olarak turizme uygun olduğunu anlatan Sezen "Kandil'deki gençler de kardeşimiz, onları da sosyal hayata kazandırılabilir. Belki birlikte çalışırız, belki onlar orada bir yer açmak ister, neden olmasın" diye konuşuyor.


DAĞDAN İNENLERE İŞ ALANI AÇILMALI

Zana Sezen sözlerini şöyle sürdürüyor: "Şehirlere gelmek isteyenlere istihdam alanı açmak, onları sosyal hayata kazandırmak gerek. O insanların şehirlere, yaşama kazandırılması bir süreç meselesi. Bu süreç herkes üstüne düşeni iyi yaparsa, onları sağlıklı bir şekilde topluma kazandırılır. Yoksa onları dışlayarak, yok sayarak sorunu büyütmek, ameliyat isteyen bir hastaya sadece ilaç vermektir. Hem Türkiye devletinin hem de buradaki Kürdistan hükümetinin bu konuda birlikte çalışması gerekiyor." Zana Sezen'in PKK'lı gençlerle ilgili ilk önerisi şu: "Bu gençler daha önce dağdan indiklerinde Barzani onları ordusunda işe aldı. Şimdi de güvenlik şirketlerinde istihdam edilebilirler. Aralarında çok eğitimli olanlar var, doktorlar doktorluk, öğretmenler öğretmenlik yapabilir. Ben işadamı olarak bunun için elimden geleni yaparım, herkes de yapmalıdır."


2200 TÜRK İŞADAMI VAR

Barzani ailesinin Türkiye'yi kendilerine en yakın müttefik olarak gördüğünü ve barış ortamının oluşmasının bölgenin ekonomisine de önemli katkılar yapmasını beklediklerini anlatan Sezen, "Barzaniler Türkiye'yi dünyaya açılacak kapı olarak görüyorlar" diyor. "Oradaki silahlı mücadele buradaki yönetimin Türkiye'yle ilişkilerini zora sokuyordu" diye konuşan Sezen sözlerini şöyle sürdürüyor: "Artık akıl yolu göründü, şimdi ilişkiler gelişecek. Bence Türkiye ve Kürdistan Hükümeti'nin Ortadoğu'nun yeni ekonomik pazarının sahibi. Burası savaştan yeni çıkan, yeniden inşa edilen ve aynı zamanda para sorunu olmayan bir ülke. Avrupa da bu pazara girmek istiyor, ama Kürdistan hükümeti Türkiye'ye daha sıcak bakıyor. Bölgede 2200 Türkiyeli işadamı var."


JET SOSYETEYİ ÇEKECEKLER

Korek Dağı'nda 500 bin metrekare alana yapılacak olan turizm tesisi, otelin yanı sıra 150 motel, eğlence parkı, teleferik, restoran, alışveriş merkezi ve zeplin ile planör uçuşları yapılacak. Revanduz kasabasının hemen üstünde yer alan Korek Dağı tatil üssü, öncelikli olarak dünya jet sosyetesini Irak'a çekmeyi planlıyor. Korek Dağı'nda çalışacak kişilerle görüşmeler yapılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kandil'e nazır tatil üssü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN