Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kürt ulus devletinin kurulmasına karşıyız'

Kandil'de Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karayılan, "Biz Kürtlerin parçası oldukları devletlerde eşit halk olarak kalmasını istiyoruz. Demokratik federalizmden yanayız" dedi

Giriş Tarihi: 28.4.2013
Kandil'de Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Murat Karayılan, "Eğer Irak'ın kuzeyi, Kürtler bağımsızlık ilan ederlerse ne yaparsınız?" şeklindeki sorusunu "Engel olmayız ama desteklemeyiz de. Biz 'Kürt ulus devletine' karşıyız. Biz Kürtlerin parçası oldukları devletlerde eşit halk olarak kalmasını istiyoruz. Yani demokratik federalizmden yanayız" dedi. "Bizim çekilmek için bir şartımız olmadı, şartsız çekildik" diyen Karayılan demokratikleşmenin kalıcı barış için zorunluluk olduğunu belirterek isteklerini şöyle sıraladı: "Siyasi partiler yasası değişebilir, seçim barajı, terörle mücadele yasası... Koruculuk sistemi muhakkak kaldırılmalı. Korucular devlete de sorun oluyor. KCK tutukluları özgürleştirilmeli."

İMRALI ZİYARETİ YARARLI OLUR
Anayasa konusunda ise "Anayasa daha uzun bir süreç" diyen Karayılan, Abdullah Öcalan ile doğrudan görüşmek istediklerini de söyledi. Karayılan "Daha önce Oslo'ya gidebildiysek İmralı'ya gidebilmek için de bir formül bulunur. Bu Kandil'den bir heyet olur. Kadın hareketinden birileri gidebilir. Bu bizim süreci her kademeye daha iyi anlatmamız için de iyi olur. Lider Öcalan'ın hükümetle görüşmeleri yapması gerekir bunu destekliyoruz. Onun açıklamalarının ve söylemlerinin arkasındayız."

TÜRKİYE ALEYHİNE ÇALIŞM ADIK

Karayılan bölgede Türkiye'ye karşı olan çok ülke olduğunu iddia ederken "Biz buna açık olsak, bölgede Türkiye'ye karşı olan çok ülke var. Ama yapmadık. Bölgesel güçlerin hepsi Türkiye'ye karşı. Ama Türkiye de bu durumu fark etti. AKP düşünerek ve zekice hareket ediyor. Benim yazdığım mektuba olumlu cevap geldi... AKP'nin seçim benzeri hesapları da olabilir ama bu süreç bir devlet kararının sonucudur."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kürt ulus devletinin kurulmasına karşıyız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri aras��na “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN