Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyelilere yeni düzenleme

Giriş Tarihi: 28.4.2013
Türkiye'ye girmek üzere Hudut kapılarına gelen ancak tehdit oluşturduğu kanaati hasıl olan Suriyelilerin durumunu İçişleri Bakanlığı bizzat inceleyip karara bağlayacak. Bu uygulamanın El Muhaberat'ın ajanlık faaliyetlerine dönük alındığı belirtildi. Ayrıca ülkelerine dönerken haklarında giriş yasağı çıkan Suriyeliler bu uygulama kapsamından çıkarılacak. Suça karışan Suriyeliler de geri gönderme merkezlerine değil parmak izi alınıp çadır kentlere yönlendirilecek. İçişleri Bakanlığı Türkiye'de bulunan ve ya yurda giriş yapmak isteyen Suriyelilerle ilgili yeni düzenleme yaptı. Düzenlemeler İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımütftüoğlu tarafından bir genelgeyle 81 İl Valiliği, Emniyet Müdürlükleri'ne gönderildi. Genelgede iç karışıklık nedeniyle Türkiye'ye gelen Suriyelilerin çadır kentlerde yer olmadığı için geri gönderme merkezlerinde yerleştirildiği ancak uzun süreler bekletildiği için sıkıntılar olduğu ifade edildi.

PARMAK İZİ
İçişleri Bakanlığı yaşanan sorunlara çözümler buldu. Buna göre 'Türkiye'ye yasadışı yollardan gelerek çadır konteynır kentlerde kalmayıp illerde yaşadığı tespit edilenler, çeşitli suç şüphesi nedeniyle savcı ve mahkemeden serbest kalanlar ile cezaevinden tahliye edilenlerden geri gönderme merkezlerinde bekletilenlerin' parmak izleri kayıt altına alınacak. Bu kişiler Suriye sınırına yakın illerde bulunan konteynır kentlere gitmeleri gerektiği yönünde kendilerine yazılı tebliğ yapılarak serbest bırakılacak.

812 milyon TL harcandı
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MHP Kütahya Milletvekili Âlim Işık'ın soru önergesine verdiği yanıtta bugüne kadar Suriyeli göçmenlere toplam 812 milyon 69 bin 812 TL harcama yapıldığını bildirdi. Suriye'deki olaylar nedeniyle 191 bin 143 Suriyelinin Türkiye'de misafir edildiğini belirten Davutoğlu, geçici barınma merkezlerindeki Suriyeliler için iaşe, eğitim, sağlık ve sosyal imkânlar sağlandığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyelilere yeni düzenleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN